comScore

E-Devlet askerlik yoklaması nedir? E-Devlet askerlik yoklaması nasıl yapılır?

12 Mayıs 2018, Cumartesi 12:41
E-Devlet askerlik yoklaması nedir? E-Devlet askerlik yoklaması nasıl yapılır?

E-Devlet askerlik yoklaması nedir, nasıl yapılır? E-Devlet askerlik çağına gelen gençler için yeni bir hizmeti devreye sokuyor. E-Devlet askerlik yoklaması ve askerlik formu gönderme işlemleri nasıl yapılacak? E-Devlet askerlik yoklaması hizmeti ne zaman devreye girecek?

E-Devlet üzerinden askerlik yoklaması yapmak isteyen vatandaşlara müjde geldi. E-Devlet askerlik yoklaması hizmeti devreye girecek. E-Devlet askerlik yoklaması sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar ne yapacak? Bakanlık tarafından yapılan açıklamada E-Devlet üzerinden askerlik çağına gelen vatandaşlar için E-Devlet askerlik yoklama hizmetinin devreye gireceği belirtildi. Peki E-Devlet askerlik yoklama sistemi nedir? E-Devlet askerlik sorgulama işlemleri nasıl yapılır? E-Devlet şifresi nasıl alınır? E-Devlet nasıl giriş yapılır?
 

E-Devlet askerlik yoklaması yapma 2018 - E-Devlet askerlik sorgulama hizmeti ne zaman başlıyor?


Bakanlıktan yapılan açıklamada konuyla ilgili şunlara yer verildi:

"Günümüzde teknoloji ve bilgi sistemlerinin etkin kullanımına bağlı olarak, askerlik yükümlülüğü bulunan vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet verilmesini sağlamak amacıyla, yükümlülerden askerlik yoklaması işlemlerinde talep edilen bilgi formlarını E-Devlet Kapısı üzerinden elektronik ortamda doldurmaları ve Aile Hekimine giderek askerlik yoklaması işlemlerini yaptırmaları yönünde Milli Savunma Bakanlığı - Sağlık Bakanlığı - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliği ile yapılan çalışmalarda tamamlanmıştır.
Vatandaşlarımızın asker alma işlemlerini günümüzün teknolojik koşullarından faydalanarak askerlik şubelerine gitmeden düzenlemek ve yapılacak işlemlerin etkinliğini artırmak amacıyla, yükümlülerden yoklama işlemlerinde talep edilen bilgi formlarını internet ortamında e-Devlet Kapısı üzerinden doldurmaları ve Aile Hekimine giderek askerlik yoklaması sağlık muayenesi işlemlerini yapabilmeleri hedeflenmiştir.
 

Askerlik Yoklaması Hizmeti hangi illerde başlayacak?


Bu kapsamda, e-Devlet Kapısının mobil uygulaması üzerinden de ulaşılabilen ve hazırlıkları tamamlanmış olan 'Askerlik Yoklaması' hizmeti, 02 Kasım 2016 tarihinden itibaren Manisa ilinde ve 10 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Ankara ilinde pilot olarak uygulanmıştır.

Söz konusu hizmet, 14 Mayıs 2018 tarihinden itibaren ülke genelinde kullanıma açılacaktır. Bu bağlamda 'Askerlik Yoklaması' hizmetinin kullanıma açılmasıyla birlikte, vatandaşlarımıza sunulan hizmetin hızlanması, askerlik şubelerine gitmeden hızlı ve etkin olarak işlemlerini sonuçlandırması sonucu memnuniyetin artırılması, bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması, bunun sonucu olarak kamu ve vatandaşlarımızca karşılanan maliyetlerin düşürülmesi ve Aile Hekimlerinin sistematik bir yapıyla daha bütüncül ve sağlıklı bir şekilde askerlik yoklaması sağlık muayenesi işlemlerini yapabilmeleri mümkün hale getirilmiştir."

E-DEVLET ASKERLİK YOKLAMASI SORGULAMA! TIKLA >>>

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"