comScore

Galatasaray Galatasaray

Dursun Özbek'ten Riva ve Florya açıklaması

19 Ekim 2016, Çarşamba 11:08
Dursun Özbek'ten Riva ve Florya açıklaması

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek gündemdeki konularla ilgili basın toplantısı düzenledi.

FutbolArena - Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, 22 Ekim'de yapılacak olan Genel Kurul öncesi basın toplantısı düzenledi. Dursun Özbek, UEFA ile yapılan anlaşmadan, Riva ve Florya'daki arazilerle ilgili projelere kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Dursun Özbek'in açıklamaları:
"ARENA'NIN KULLANIM HAKIYLA İLGİLİ SORUN KALMADI"

"Galatasaray'ın yıllardır gelen sorunları var. En önemlisi bana göre Gençlik ve Spor Bakanlığı ile olan sorunlar. Dün Ankara'ya gittim. Bakanlık ile sorunların çözümü için görüştük. Aslantepe'de yapılacak salonla için yetki belgesini aldık. TT Arena'nın çatısıyla ilgili anlaşma yaptık. Açılan dava geri çekildi. Artık kullanım hakkıyla ilgili sorun kalmadı."

"UEFA BİZE 1 YIL MEN CEZASI VERDİ"

"UEFA bizi inceledi ve 2011-2014 yılları arasında yapılan zarar nedeniyle 2 yıl men edilmemizi istedi. Mahkemede gerekli savunmaları yaptık. Mali yapımızı iyileştirmek için göreve geldiğimizi söyledik ve cezayı 1 yıla düşürdük. UEFA'nın nihai kararı şu an elimizde. İki yıl boyunca bize 65 milyon Euro futbolcu harcaması sınırı koydular. Biz kadromuzu bu yıl 60 milyon Euro seviyesinde tuttuk. UEFA'nın bunun dışında bize verdiği bir ceza yok. Bu net anlaşılsın. Burada sanki bir şey varmış gibi yanlış açıklamalar yapılıyor. UEFA'ya kulübümüz iyi gösterilmiyor. Bunlar çok yanlış. Benim telefonum herkesin elinde var. Arayın, sorun ve gerçekleri öğrenin. Bilmeden konuşmayın."

"BU YIL KAR HEDEFLİYORUZ"

"UEFA, 3 yıl üst üste 30 milyon Euro zarar etmeyeceksin diyor. Biz bu nedenle tedbiri elden bırakmadan hareket ediyoruz. 2015-16 yılında zararımız 17 milyon Euro. 55 milyon Euro'dan buraya geldi. Bu yıl ise kar etmenin peşindeyiz. Zarar yok. UEFA'nın 3 yıllık kuralında 1 yılı geirede bıraktı. Kalan 2 yılda 13 milyon Euro zarar edersek kuralı çiğnemiş oluruz. Fakat bu sezon zarar olmayacak. Gelecek yıl için de tedbirli davranıyoruz. Lütfen bilgi sahibi olmadan eleştiri yapmayın. Gelin ben size bütün belgeleri göstereyim sonra eleştirinizi yapın."

"BORÇ 1,5 MİLYAR TL"

"Galatasaray yaklaşık 1,5 milyar TL'ye yakın borç yükünün altındadır. Bu borcun 230 milyon Dolar'ı bankalara olan borçlar. Galatasaray yeni kaynak yaratmak zorundadır. Tüm gelirleri temlik altında. Bir çözüm üretemezsek daha çok sıkıntı yaşarız. Galatasaray'ın mali sıkıntısı olmaması lazım. İyi yönetilip, iyi hesap yapılırsa mali sıkıntı yaşanmaz. Yeni kaynaklar yaratmak zorundayız. Bunun en canlı örneği Mecidiyeköy'de yapılan otel inşaatı. Mecidiyeköy'deki arsanın değeri 20 milyon Dolar. 10 milyon Dolar da harcama yaptık. Şimdiki değeri 85-100 milyon Dolar. Biz orayı arsa halinde satsaydık 20 milyon Dolar kazanacaktık. Fakat şimdi satarsak 85-100 milyon Dolar kazanabiliriz. Sizin bir arsanız olsa onu satıp gelir mi elde etmek istersiniz, yoksa arsayı değerlendirip daha çok para kazanmak mı istersiniz?"

"SELAHATTİN BEYAZIT TESİSLERİ"

"40 sene önce Selahattin Beyazıt Riva'yı almış. Adnan Polat da imar izni aldı. Niye yaptı bunu? Adnan Polat iş bilmiyor mu? Yönetimimiz burayı değerlendirmek için çalıştı ve başarı çizgisini yakaladı. Kimse burada olayı farklı yorumlamasın. Riva için daha önce de çalışmalar yapılmış ama sonuç alınamamış. Burada yapılacak çalışmalardan en iyi sonuçlar alınmalı. Riva'da yapılacak olan tesislerin ismini Selahattin Beyazıt Tesisleri yapmak istiyorum. Genel kurula bunu sunacağım."

"FLORYA BİZE YETMİYOR"

"Florya bize yetmiyor. Burada sadece 2 tane nizami futbol sahası var. Birinde A Takım, diğerinde altyapı takımları oynuyor. Florya, Süper Lig'de oynayan takımların çoğunun tesislerinden daha kötü durumda. Galatasaray'ın büyüklüğü için bu çözülmeli. Biz 30 yıl evvel ne yapılmışsa orada kalmalı mıyız kardeşim? Bence Galatasaray gibi kulübün daha iyi bir tesisi olmalı. Eğer altyapımızdan faydalanmak istiyorsak en az 3 idman, 2 maç yapacakları sahaları olması lazım. A Takım'ın da öyle. Cavanda ve Sinan Gümüş bu sahalardaki zeminler nedeniyle sakatlandı. Ben yeni bir şey söylemiyorum. Real Madrid'i Barcelona'yı Manchester'ı açın okuyun. Hepsinin hikayesi Galatasaray gibi.  Galatasaray'ı daha büyük ve daha güzel bir alana taşımalıyız. Bu net. Florya'dan maç günü stada ulaşmak 1,5 saat sürüyor. Otobüs içerisinde 1,5 saat yolculuk futbolcuları yoruyor. Bu nedenle kamu ile yapılan görüşmelerde stada 10-15 dakika mesafede bir arsa vermelerini istedik."

"RİVA VE FLORYA'DAN 500 MİLYON DOLAR"

"Riva ve Florya projelerinden orta vadede yaklaşık 500 milyon Dolar gelir elde edeceğiz. Projelerde 500 milyon TL yazıyor fakat bu arsaların şimdiki değerleri. Geliştirdikten sonra rakam farklı. Bu projelerden elde edilecek gelirlerin %80'i Galatasaray'ın, %20'si Emlak Konut'un olacak. Arsaları satıp parayı cebe koymak basit. Fakat geliştirip daha fazla para kazanmak zor. Biz zor olanı seçiyoruz."

FutbolArena akşam haberleri turu (14 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.