comScore

Galatasaray Galatasaray

Dursun Özbek, Divan Kurulunda konuştu

12 Ekim 2016, Çarşamba 14:20
Dursun Özbek, Divan Kurulunda konuştu

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, kulübün divan kurulunda açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, kulübün aylık divan kurulu toplantısında gündeme dair önemli açıklamlarda bulundu.

Dursun Özbek, borç ve faiz sarmalında kulübün borcu yaklaşık 500 milyon dolar olduğunu belirterek, bu borçları gayrimenkulleri satarak kapatabileceklerini söyledi.
DURSUN ÖZBEK'İN AÇIKLAMALARI

"Para Ligi'nde Türkiye'den hiçbir takım yokken biz 18. sıradayız. Türkiye'nin en çok geliri olan kulübüyüz. Galatasaray gelirleri itibariyle çok iyi durumda. Yıllık 150 milyon Euro gelirimiz var ama bunlar 2020'ye kadar temlikli.

"500 MİLYON DOLAR BORÇ..."

Yayın gelirleri 2018'e kadar temlik edilmiş. Burada bir haksızlık var. Yönetimler geliyor, borç bırakıp gidiyor.

Bu şekilde borç ve faiz sarmalında kulübün borcu yaklaşık 500 milyon dolar. Bu borcun yarısı finans kuruluşlarına. Her sene 40 milyon Euro faiz ödeniyor. Galatasaray'ın buradan çıkması gerekiyor.

"MALİ BAĞIMSIZLIK..."

Galatasaray'ın mali ve sportif kriterleri olması lazım. Bütün yönetimlerin de buna uyma mecburiyeti olmalı.Galatasaray olarak ilk önceliğimiz mali bağımsızlığımızı sağlamaktır. Bunu yapmak birçok yönden etki sağlayacaktır. Bunu da 'ben yaptım, oldu' şeklinde yapmıyorum. Her konuyu paylaştığım gibi yine sizlerle yapmak istiyorum.

Bu stadın üstünün kapanmasıyla ilgili sorunu çözmek için söz vermiştim. Yaptığımız çalışmalar sonucunda GSGM'yi ikna ettik. Arena'nın yanına bir spor salonu yapmak istiyoruz. Bakanımızla görüştük ve gerekli izni aldık. Bu salonu 5 kuruş ödemeden yapacağız. İsim hakkını 10 yıllığına vereceğiz ve buradan gelecek parayla salonu yapacağız

"ADNAN POLAT'A TEŞEKKÜR EDERİM"

Galatasaray'ın borçlarını elimizdeki gayrimenkullarla bitirebiliriz. Bunların başında Riva geliyor. Selahattin Beyazıt başkanım zamanında zor günlerde bu arsayı Galatasaray'a kazandırmış. Bugün de kulübün çıkışı arsaya bağlı. Adnan Polat yönetimine de teşekkür ediyorum. Emek etmişler ve Riva'ya imar izni almışlar. Riva'daki arazinin bize getirisi yaklaşık 300 milyon Dolar seviyesinde olacak.

"KASIMPAŞA'NIN 5 SAHASI VAR"

Florya'da takımımız her gün aynı sahada antrenman yaptığı için sahanın bakımı zorlaşıyor. Bu da sakatlıklara sebep oluyor. Galatasaray futbol takımı ve altyapısı için 8 tane nizami futbol sahası gerekiyor. Florya'da bunu yapmamız mümkün değil. Kasımapaşa'nın 5 tane nizami sahası var. Her gün birinde antrenman yapıyorlar. Böylece zemin bozulmuyor ve sakatlık olmuyor. Avrupa'daki rakiplerimizin de en az 10-12 sahası var. 18 sahası olan takımlar var. Bizim de bunları yapmamız lazım.

"FLORYA'YA YENİ ARAZİ KAZANDIRACAĞIZ"

Florya'daki haklarımıza karşılık arsa istedim. Ve bu arsaya da tesislerimizi yapmalarını istedim. Bu şartları kabul ettiler. Florya'ya karşılık çok güzel bir araziyi kulübümüze kazandıracağız. Bu konuyla ilgili anlaşma yapıldı.

"65 MİLYON EURO'NUN ÜZERİNE ÇIKAMAYACAĞIZ"

Futbolculara ödediğimiz paralar yıllık 90 milyon Euro'ydu. UEFA'nın kriterleri gereği 64 milyon Euro'ya indirdik. 2017'de de 65 milyon Euro'nun üzerine çıkamayacağız. UEFA'nın bize biçtiği kaftan bu. İyi ki bu kurallar var.

FutbolArena haber turu (17 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.