comScore

Dünya Kupası'nda ilginç detay, topa sahip olanlar kaybetti

16 Temmuz 2018, Pazartesi 19:29
Dünya Kupası'nda ilginç detay, topa sahip olanlar kaybetti

2018 Dünya Kupası VAR sisteminden, sürpriz maç sonuçlarına kadar birçok farklı durumu futbolseverlere yaşatırken artık topa sahip olma odaklı futbolun da eski gücünü kaybettiği görüldü.

FutbolArena Detay - 2018 Dünya Kupası'nı geride bıraktık. Fransa şampiyon olurken, son iki şampiyonluğı kazanan takımlardan farklı bir görüntü sergiledi. 2010'da İspanya ve 2014'te de Almanya şampiyon olurken, topa sahip olma oranı yüksek takımlardı. Fransa ise topu rakiplerine bırakarak, kontra ataklarla şampiyonluğa yürüdü. 

KONTRA ATAK KAZANDI
Dünya Kupası'nda topa en çok sahip olan takımlar, whoscored verilerine göre İspanya, Almanya ve Arjantin'di. 

Son iki şampiyondan İspanya %69, Almanya %65.3 oranla topla oynarken, hayal kırıklığı yaratan ülkelerden Arjantin de %61.1 ile üçüncü sıradaydı.

Bu üç ülkenin, en çok topla oynayan takımlar olmasına rağmen büyük bir hayal kırıklığı yarattığını söylemek mümkün. 

Öte yandan Dünya Kupası'nın en az topla oynayan ülkesi İran kadro kalitesine göre büyük bir başarıya imza atarken, %39.4 ile topla en az oynayan 3. ülke Rusya'nın da buna rağmen çeyrek finale yükselmiş olması dikkatlerden kaçmadı.

TOPLA OYNAYAN KAYBETTİ

Öte yandan final maçı başta olmak üzere, kritik maçların neredeyse hepsinde topla daha az oynayan ülkenin kazanması dikkatlerden kaçmadı.

Finalde Hırvatistan %65.5 topla oynarken, %34.5 topla oynayan Fransa rahat bir galibiyet aldı. 

Yarı finalde Fransa yine %36.4 topla oynarken, mağlup olan Belçika da %63.6 topla oynadı. 

Çeyrek finallerde Brezilya %58.4'le topla oynamasına rağmen Belçika'ya mağlup olurken, son 16 turunda ise kolay kolay görülmemiş bir istatistik yaşandı. Rusya, İspanya karşısında sadece %21.1 topla oynayarak İspanya'yı elemeyi başardı. 

HIRVATİSTAN FARKI

Öte yandan topla oynayarak başarıya ulaşmayı bilen takımsa Hırvatistan oldu. Hırvatlar hem İngiltere'yi elerken, hem Rusya'yı elerken, hem Danimarka'yı elerken rakibinden daha çok topla oynadı. 

Turnuvada oynadığı 7 maçın 6'sında rakibinden çok topla oynayan Hırvatistan sadece Arjantin'e karşı daha az topla oynadı ve en farklı galibiyetini de bu maçta aldı.

Analiz: Sinan Yılmaz

Dünya Kupası Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!