comScore

Dünya Kupası'na katılacak 23 takım belli oldu

11 Ekim 2017, Çarşamba 08:58
Dünya Kupası'na katılacak 23 takım belli oldu

Dünya Kupası'nda mücadele edecek olan takımların büyü bölümü belli oldu. Playoff maçları öncesi şampiyonaya gitmeyi garantileyen takımlar haberimizde.

FutbolArena - 2018 Dünya Kupası'na hangi takımlar gidecek? Rusya'da düzenlenecek olan Dünya Kupası'na katılacak takımların büyük bölümü belirlendi. Güney Amerika Elemeleri'nde de maçların tamamlanmasıyla birlikte şampiyonaya gidecek ülkelerin birçoğu netleşti. 
 

Dünya Kupası'na gidecek takımlar


Avrupa'dan ev sahibi Rusya dışında Avrupa Elemeleri gruplarını lider bitiren 9 takım Dünya Kupası bileti aldı. İşte o dokuz takım: Fransa, Portekiz, Almanya, Sırbistan, Polonya, İngiltere, İspanya, Belçika, İzlanda.

Güney Amerika'dan Brezilya, Arjantin, Kolombiya ve Uruguay direkt olarak Dünya Kupası'na katılacak. Kuzey ve Orta Amerika'dan Kostarika, Meksika ve Panama şampiyonaya katılma hakkı elde etti. 
Afrika'dan Mısır ve Nijerya, Asya'dan ise İran, Suudi Arabistan, Japonya ve Güney Kore Dünya Kupası bileti alan takımlar oldu. 

Güney Amerika grubunu 5. sırada tamamlayarak playoff oynama hakkı elde eden Peru ise Yeni Zelanda ile karşılaşacak. 


Dünya Kupası'na katılmak için playoff oynayacak takımlar 


Dünya Kupası'na katılabilmek için Avrupa'da 9 eleme grubu yer aldı. Bu grupları lider bitiren 9 takım dışında 2 olanlar da birbirleriyle eşleşerek Play-off müsabakaları oynama hakkı kazandılar.

Buna karşın 9 grup içerisinde en düşük puana sahip olan 2. takım direkt olarak elendi. O ülke de F Grubunu İngiltere'nin arkasında 18 puanla 2. sırada bitiren Slovakya oldu. 

Bilindiği üzere Slovakya'da, Süper Lig'den Fenerbahçe ve Trabzonspor forması giyen çok sayıda futbolcu yer alıyor.

Öte yandan Playoff oynama hakkı kazanan 8 takım ise şunlar: İsveç, İsviçre, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, Danimarka, İtalya, Yunanistan, Hırvatistan


Dünya Kupası Playoff kura çekimi ne zaman?


Dünya Kupası Playoff Kura çekimi önümüzdeki hafta 17 Ekim Salı günü yapılacak. 

Playoff'ta seribaşı olan takımlar: İsviçre, İtalya, Hırvatistan ve Danimarka

Seribaşı olmayan takımlar ise: Kuzey İrlanda, İsveç, İrlanda Cumhuriyeti ve Yunaistan

Dünyadan futbol gelişmelerini Dünyadan Futbol Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"