comScore

Dünya Kupası'na duran top damgası! Sağ bek, bütün yıldızları geçti

16 Temmuz 2018, Pazartesi 21:24
Dünya Kupası'na duran top damgası! Sağ bek, bütün yıldızları geçti

2018 Dünya Kupası'nda VAR sisteminin devreye girmesi, gelecekte futbolda bazı şeyleri değişebileceğini gözler önüne serdi.

FutbolArena Analiz - 2018 Dünya Kupası'nı geride bıraktık. Sayısız ilkin yaşandığı bu turnuvada özellikle VAR sistemi, yepyeni bir futbolu beraberinde getirdi.

VAR SİSTEMİ NELERİ DEĞİŞTİRDİ?
Video yardımcı hakem sistemi ile evvela penaltı sayısında inanılmaz bir artış meydana geldi. 1930'dan bu yana düzenlenen 21. şampiyonada henüz grup maçları tamamlanmadan penaltı rekoru kırıldı ve bu Dünya Kupası en çok penaltının atıldığı turnuva oldu. 

Özellikle yan toplarda, VAR sisteminden önce gözden kaçan penaltılar, artık Video yardımcı hakem sistemine takıldı ve takımların duran topları savunma tarzları da baştan aşağı değişti. 

Verilen sayısız penaltının ardından takımlar, duran toplarda agresif savunma yapmaktan vazgeçti. Duran toplarda yakın ve sıkı markaj penaltı riskini arttırırken, yumuşak ve risk alınmadan yapılan markaj da rakiplerin duran toplara vuruş yapabilme ihtimalini arttırdı ve çok sayıda duran top golü de izlendi. Özellikle kritik maçlar ya bir korner golüyle ya da bir penaltı ile çözüldü. 

Kornerlerde veya yandan atılan duran toplarda iyi organize olan takımlar da fark yarattı. Bu noktadaki başarısıyla İngiltere'nin yarı finale ulaştığını söylemek yanlış olmaz. Özellikle duran topları iyi kullanan futbolcular da değerlendi. VAR sisteminin getirisi olarak önümüzdeki dönemde, hem iyi penaltı atan, hem de iyi duran top kullanan futbolcular değerlenecek. 

SAĞ BEK TRİPPİER, BÜTÜN YILDIZLARI GEÇTİ

Bundan önce ofansif orta saha oyuncularının ön plana çıktığı şut pası istatistiklerinde, duran topun değerlenmesi sonrasında bir sağ bek zirveye yerleşti. 

İngiltere'nin duran toplarını kullanan Trippier, tam 24 şut pası verdi. Bunların 10'unu kornerden, 4'ünü yandan kullanılan frikiklerden veren Trippier duran top etkinliği sayesinde Kevin de Bruyne, Neymar, Modric ve Eden Hazard'ı geride bıraktı.DURAN TOP BAŞARISI YÜKSEK MENAJERLER DEĞERLENECEK

Duran topları başarılı kullanan futbolcular kadar, duran toplarda başarılı teknik adamların değeri de yükselecek. 

İngiltere'nin teknik direktörü Gareth Southgate, The Wall Street'te yer alan bir yazıya göre sezon başında Amerika'da bir NBA maçına gitmiş ve Timberwolves - Pelicans maçını izleyip back screen, alan paylaşımı gibi basketbol temellerini duran top setlerine adapte ederek, duran top konusunda fark yaratmayı başarmıştı. 

Yeni dönemde de duran topları etkili kullanan teknik adamlar şüphesiz daha değerli hale gelecekler. 

Analiz: Sinan Yılmaz

Dünya Kupası Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!