comScore

Dünya Kupası Haberleri: Dünya Kupası'nın en genci Mbappe, en yaşlısı İniesta

05 Haziran 2018, Salı 13:14
Dünya Kupası Haberleri: Dünya Kupası'nın en genci Mbappe, en yaşlısı İniesta

2018 Dünya Kupası'na sayılı günler kala takımların 23 kişilik nihai kadrosu belli oldu. Takımlar Dünya Kupası için son hazırlıklarını yaparken turnuvanın en yaşlı ve en genç takımları ve de en genç ve en yaşlı oyuncuları da belli oldu.

FutbolArena Detay - 2018 Dünya Kupası öncesinde takımlar son hazırlıklarını yaparken Rusya'da düzenlenecek dev turnuva öncesinde takımların 23 kişilik nihai kadroları belli oldu.

Geniş kadroların 23 kişilik kadroya düşürülmesi sonrasında 32 takım dev mücadele öncesinde hazırlıklarını sürdürüyor. Kadroların 23'e inmesinin ardından turnuvanın en genç takımı, en yaşlı takımı ve en genç oyuncusu ile en yaşlı oyuncusu belli oldu.
 

2018 Dünya Kupası'nın en yaşlı ve en genç takımı


Dünya Kupası'nın en yaşlı takımı Kosta Rika. Güney Amerika kıtasından turnuvaya katılan Kosta Rika yaş ortalaması en yüksek takım oldu ve 29,6'lık bir ortalama tutturdu. Kosta Rika'yı 29,6  ile Meksika takip ederken 26,4 ile Panama 3. sırayı aldı.  29,3 ile 4. sırada Arjantin yer alırken Salah'ın ülkesin Mısır da 29,3 ile 5. sırada yer aldı.
Dünya Kupası'nın en genç takımı ise bir Afrika ülkesi olan Nijerya... Nijerya'nın yaş ortalaması 25,9 olurken turnuvanın ciddi favorilerinden Fransa 2. sırada bulunuyor ve ortalaması 26,0, Rusya'ya genç oyunculardan kurulu bir kadroyla gelen İngiltere de yine 26 yaş ortalamasına rahip. Listede Tunus ve Sırbistan'ın da sırasıyla 26,5 ve 26,8 ortalamaları bulunuyor.
 

2018 Dünya Kupası'nın en genç ve en yaşlı futbolcusu


Turnuvanın en genç oyuncusu ise Fransa'dan... PSG formasını terleten Kylian Mbappe 19 yaşla turnuvanın en genç oldu. Gün olarak daha büyük olan Trent Alexander-Arnold 2. olurken Marcus Rashford da 20 yaşla 3. sırada bulunuyor.

RONALDO 2. SIRADA

En yaşlı oyuncular arasında da önceki kupalara göre ortalama bir hayli düştü. Geçtiğimiz dünya kupasında 42 yaşında Kolombiya Milli Takımı formasını giyen Mondragon olurken yaş ortalaması epey düşmüş olacak. Turnuvanın en yaşlı oyuncusu İspanya'nın ve dünya futbolunun mnemli isimlerinden Andres İniesta olacak. 34 yaşında olan İniesta turnuva sornası milli takımı bırakacak. Listenin 2. sırasında ise Cristiano Ronaldo'nun ay farkıyla ilk sırada olması dikkat çekiyor. 33 yaşındaki Ronaldo bu lsitede 2. olurken Manchester City'nin sambacısı Fernandinho 33 yaşla 3. sırada kendine yer buldu.

Andres İniesta 34
Cristiano Ronaldo 33
Fernandinho 33 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"