comScore

Dolar neden yükseliyor? Dolar nasıl düşer? Ekonomi nasıl düzelir (2018)

07 Ağustos 2018, Salı 14:14
Dolar neden yükseliyor? Dolar nasıl düşer? Ekonomi nasıl düzelir (2018)

Doların önlenemez yükselişinin ardındann vatandaşlar doların neden yükseldiğini ve piyasalardaki dolar yükselişine dair uzmanların yorumlarını merak etmeye başladı. Peki dolar neden yükseldi? Dolar ne zaman düşecek? Dolarla ilgili tüm gelişmelere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

Dolar fiyatları yükselmeye devam ediyor. ABD ile ön mutabakat sağlanmasıyla gerileyen dolar fiyatları, şu dakikalarda 5.18 TL'de hareket ediyor. Euro kuru ise 6.00 TL'de bulunuyor. Piyasalar siyasi gelişmeleri takip etmeye devam edecek. Döviz kurlarında yaşanan büyük gelişmenin ardından vatandaşlar doların neden yükseldiğini araştırmaya başladı. Uzmanlar doların yükselişi hakkında ne diyor? Dolar neden yükseliyor? Dolar ne kadar daha yükselecek? Dolar düşer mi? Doların yükselişi ve ekonominin durumuyla alakalı olarak uzman yorumlarını haberimizde derledik. 

Öncesinde bugünkü dolar kurlarını merak edenler için bugükü dolar kurlarına dair son gelişmelere göz atalım. Dün Türkiye piyasaları kapandıktan sonra uluslararası piyasalarda hızlı yükselen dolar kuru, 5.4258 TL'yi gördü. Dolar, ABD ile ön mutabakat açıklamasının ardından yönünü aşağı çevirerek 5.1820 TL'ye kadar geriledi. Dolar saat 11.46 itibarıyla 5.2403 TL'de hareket ediyor.

 

Peki dolar neden yükseliyor? Dolar düşer mi? Dolar yükseişi ne kadar sürecek? Araştırma Müdürü Kudrey Ayyıldır'ın kanalfinans'ta yazısı şu şekilde:

USDTRY, zayıf Türk Lirası / güçlü Dolar teması ile çıktığı yolculuğunda zirve seviyelerini yenileme konusunda son süreçteki performansı ile dikkatleri üzerine çekti. 06 Ağustos tarihinde test ettiği 5,4241 ile de tarihi zirvesini yeniledi. Yeni süreçte USDTRY kuruna yönelik teknik hangi seviyeler gündemimizde yer almalıdır sorusunun cevabı için bir önceki raporumuzda yer verdiğimiz grafiğimizin güncel halinden yararlanacağız. USDTRY kuru 20 Şubat 2018 tarihinden itibaren 30 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamalardan aldığı destek ile yükseliş trendi görünümüne devam etmektedir. Geçtiğimiz hafta 4,6885 – 4,7850 bölgesini temsil eden ilgili ortalamalar, şu sıralar 4,75 – 4,87 bölgesinden geçmektedir. Bu sebeple de USDTRY kuruna yönelik kısa – orta vadeli beklentileri izah ederken ana görünümün 30 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamaların güncel hali 4,75 – 4,87 bölgesi üzerinde pozitif olduğunu söyleyebiliriz. USDTRY kuru 4,75 – 4,87 bölgesi üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışını 5,3663 başta olmak üzere son zirve 5,4241 ve yeni olası zirve 5,4867 seviyesine taşımak  / yaklaştırmak isteyebilir.

Aydın Cingiz ile Bi' Dakka | Ersun Yanal sorumluluktan kaçabilir mi?


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.