comScore

Dolar neden yükseldi? Dolar neden yükseliyor? Dolar rekor kırdı mı? Dolar neden artıyor? (Dolar rekor kırdı mı son dakika 2018)

12 Temmuz 2018, Perşembe 11:24
Dolar neden yükseldi? Dolar neden yükseliyor? Dolar rekor kırdı mı? Dolar neden artıyor? (Dolar rekor kırdı mı son dakika 2018)

Dolar fiyatları son dönemde yine önlenemez bir çıkış yaşıyor. Doların artmasının ardından bugünkü dolar kurlarını meden merak eden vatandaşların son dönemde arama yaptığı soruların en başında dolar neden yükseliyor geliyor. Peki dolar neden yükseliyor? Dolar niye artıyor? Dolar niye yükseliyor? Dolar neden artıyor? Dolar rekor kırdı mı? soruları geliyor. Doların artışıyla ilgili uzman yorumları ve bugünkü dolar kurlarına dair tüm gelişmeler dolar ile ilgili hazırladığımız haberin devamında. 

FutbolArena - Dolar neden yükseldi? Dolar neden yükseliyor? Son dönemde dolar fiyatları yine yükselirken, vatandaşlar internet ortamında bugünkü dolar kurlarıyla birlikte doların neden yükseldiğini araştırmaya başladı. Bu kapsamda dolar neden yükseldi? sorularına yanıt arayanların en fazla sorduğu soruların başında dolar neden yükseliyor geliyor. Doların yükselmesiyle ilgili uzmanlar ne diyor? Son dakika dolar gelişmeleri ve doların yükselmesiyle alakalı olarak diğer ayrıntılar haberimizde. 


Bugünkü dolar kurları ne kadar?


Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 4.97 TL'nin üzerini gördükten sonra, yeni güne 4.84 TL'den başladı. Dolar kuru sonrasında düşüşünü sürdürürken, şu dakikalarda 4.82 TL'de hareket ediyor. Euro kuru ise 5.64 TL'de işlem görüyor. Peki, piyasalardan sabah saatlerinde gelen bilgilere göre dolar ne kadar oldu? İşte, günün anlık dolar kuru ve fiyatları Dolar, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte Asya piyasalarında 4.9776 TL'ye yükselirken, sonraki saatlerde gerileyerek en düşük 4.8262 TL'yi gördü. Dolar, saat 09.20 itibarıyla 4.8271 TL'de bulunuyor.

Milyonlarca vatandaşın merak ettiği Dolar kaç TL? Dolar bugün kaç TL oldu? Dolar fiyatları arttı mı? Son dakika dolar fiyatı burada. Dolar twitter'da gündem oldu. Dolar kurları bugün ne kadar? Doların özellikle neden bu kadar yükseldiğini merak edenler için Türk ekonomist Mahfi Eğilmez kurların neden yükseldiğine dair bir yazı kaleme aldı. Son dönemde TL'nin özellikle Dolar ve Euro karşısında değer kaybında yaşanan hızlanmanın birçok nedeni var. Bunlardan bazısı bizim dışımızdaki nedenlerden kaynaklanıyor. Mesela Dolar Endeksi yükseliyor. Ayrıca Euro/Dolar paritesi de Dolar lehine değişiyor. Bu demektir ki Dolar, diğer paralara karşı değer kazanıyor. Bu değişimin etkisi diğer paralarda olduğu gibi TL'de de değer kaybı yaratıyor. Buna ek olarak Türkiye'nin 2018 yılında (Şubat Aralık dönemi) yapması gereken dış borç geri ödemesi tutarı toplamda 93,5 milyar Dolar. Bu projeksiyona ilişkin tabloyu aşağıda sunuyorum (Kaynak: Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Dış Borç Ödeme Projeksiyonları.)Bu tablodaki ödemelerin önemli bir bölümü Nisan ve Mayıs aylarında toplanıyor. Dolayısıyla bu dönemde yapılan döviz talebi bu dönemde kurları yükseltiyor. Bir başka neden, kurların bu iki etki ile yükselmesinin yol açtığı ek talep artışları. Şubat ayı itibariyle reel kesimin (finans kuruluşları dışında kalan özel kesim kuruluşları) döviz açık pozisyonu toplamı 222,7 milyar Dolar. Kurların yükseldiğini gören reel kesim kuruluşları, kurlar daha fazla yükselmeden döviz alıp açık pozisyonlarını kapatmak istiyorlar. Böylece ortaya çıkan ek döviz talebi kurların daha da yükselmesine yol açıyor. Benzer biçimde hane halkları da kurlardaki yükselmeyi görerek dövize talep yaratıyor ve kurların daha da yükselmesine neden oluyor. Eskiden hane halkları kurlar yükseldiğinde Merkez Bankası'nın faiz artıracağını ve dolayısıyla kurların daha fazla yükselmeyeceğini düşünürler, o aşamada ellerindeki dövizi satar ve bu kez kur düşüşüne yol açarlardı. Bu kez Merkez Bankası'nın faiz artırımı yoluyla müdahale etmemesi bu tür bir otomatik dengelemenin işlemesini de tıkıyor. Bütün bu nedenlerle TL, dış değer kaybına uğruyor. Yılbaşından bugüne kadar değer kaybı yüzde 22'nin üzerine çıkmış bulunuyor. Bu, son yıllarda bu kadar kısa sürede yaşanmış en büyük değer kaybına işaret ediyor. Merkez Bankası, bankaları, geç likidite penceresinden gecelik yüzde 13,5 faizle fonluyor. Piyasada 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 17,05. Merkez Bankası faizi artırıp kuru düşürse yabancı fonların bir kısmı düşük kurdan dövizi alıp gidecekler, faizi artırmazsa, piyasada yüzde 17'yi aşmış faize karşılık bankaları yüzde 13,5 ile ucuza fonlamaya devam edecek.  Karar almakta geç kalmak çoğu kez böyle ‘iki arada bir derede kalmakla' sonuçlanır.

Dolar son dakika haberleri (Dolar kurları 12 Temmuz 2018 Perşembe)


KON Menkul Türk Lirası'nda riskin devam ettiğini belirtirken şu ifadeleri kullanıyor:  USDTRY kuru forex piyasalarında bu sabah 4.8599 seviyelerinde  seyrediyor. Dün Asya piyasası saatlerinde 4.9742 ile yeni rekor seviye  gören Dolar kurunda bu sabah geri çekilme var ancak risk algısının  halen yüksek olduğunu görüyoruz. CDS rakamları 321 seviyesinde ve son  birkaç gündür hızla yükseliyor. Ayrıca dün borsada görülen ve özellikle bankacılık endeksinde yaşanan %10'a yakın satışlar risk algısının yüksek olduğunu göstermekte. Kurda dünkü sert yükselişin ardından bu sabah geri çekilmeler görülse de bu geri çekilmenin kalıcı olup olmadığını söylemek için erken. ABD dolar endeksindeki yükselişte DolarTL kuruna bir diğer baskı yaratan faktör olarak karşımıza çıkıyor. GOP para birimlerinde ise sakin seyirler varken TL'deki negatif ayrışmayı görebiliyoruz.

DOLAR MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN>>>

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"