comScore

Dolar neden yükseldi? Dolar düşer mi? Dolar ne zaman düşecek? (9 Ağustos 2018 Perşembe)

09 Ağustos 2018, Perşembe 14:42
Dolar neden yükseldi? Dolar düşer mi? Dolar ne zaman düşecek? (9 Ağustos 2018 Perşembe)

Dolar fiyatlarının artmasının ardından vatandaşlar doların neden yükseldiğini ve doların ne zaman düşeceğini araştırmaya başladı. Dolar neden yükseldi? Dolar düşer mi? Dolar daha yükselecek mi? Doların bugünkü kurları ve doların yükselişine dair tüm gelişmeler haberimizin devamında. 

FutbolArena - Dolar neden yükseliyor? Dolar neden yükseldi? Dolar düşer mi? Dolardaki yükselişinin ardından dolar fiyatlarıyla ilgili tüm gelişmelerimizden haberimizde. Anlık dolar kurları ve doların yükselmesine dair ekonomi uzmanlarının yorumlarına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 
 

Dolar bugün kaç TL? Dolar/euro bugünkü kurları ne kadar? (9 Ağustos 2018 Perşembe)


Dün Türk heyeti ile ABD heyetinin görüşmesi sonrası ABD Dışişleri Sözcüsünden gelen açıklamada, görüşmelerin devam ettiği ve Brunson da dahil ikili ilişkileri ilgilendiren birçok konunun ele alındığı ifade edildi. Dolar neden yükseliyor ve dolar neden yükseldi? sorularına yanıt arayanlar için doların bugünkü piyasa değerli şu şekilde:

Güne 5.37 TL seviyesinden başlayan dolar fiyatları, 5.43 TL'nin üzerini görürken şu dakikalarda 5.41 TL'de hareket ediyor. Euro kuru ise 6.27 TL seviyesinde bulunuyor. Dolar/TL'de dalgalı seyir devam ediyor. Kur, bu sabah bankalararası piyasada yeni zirve olan 5,45'i gördü.  Piyasada gözler ABD'ye giden Türk heyetinin yaptığı görüşmelerin sonucunda. Euro/TL de 6,31'in üzerine kadar yükseldikten sonra 6,24'in üzerinde dengelendi.
Son dönemde TL'nin özellikle Dolar ve Euro karşısında değer kaybında yaşanan hızlanmanın birçok nedeni var. Bunlardan bazısı bizim dışımızdaki nedenlerden kaynaklanıyor. Mesela Dolar Endeksi yükseliyor. Ayrıca Euro/Dolar paritesi de Dolar lehine değişiyor. Bu demektir ki Dolar, diğer paralara karşı değer kazanıyor. Bu değişimin etkisi diğer paralarda olduğu gibi TL'de de değer kaybı yaratıyor. Buna ek olarak Türkiye'nin 2018 yılında (Şubat Aralık dönemi) yapması gereken dış borç geri ödemesi tutarı toplamda 93,5 milyar Dolar. Bu projeksiyona ilişkin tabloyu aşağıda sunuyorum (Kaynak: Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Dış Borç Ödeme Projeksiyonları.)


 

Peki dolar neden yükseliyor? Dolar düşer mi? Dolar yükseişi ne kadar sürecek? Araştırma Müdürü Kudrey Ayyıldır'ın kanalfinans'ta yazısı şu şekilde:

USDTRY, zayıf Türk Lirası / güçlü Dolar teması ile çıktığı yolculuğunda zirve seviyelerini yenileme konusunda son süreçteki performansı ile dikkatleri üzerine çekti. 06 Ağustos tarihinde test ettiği 5,4241 ile de tarihi zirvesini yeniledi. Yeni süreçte USDTRY kuruna yönelik teknik hangi seviyeler gündemimizde yer almalıdır sorusunun cevabı için bir önceki raporumuzda yer verdiğimiz grafiğimizin güncel halinden yararlanacağız. USDTRY kuru 20 Şubat 2018 tarihinden itibaren 30 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamalardan aldığı destek ile yükseliş trendi görünümüne devam etmektedir. Geçtiğimiz hafta 4,6885 – 4,7850 bölgesini temsil eden ilgili ortalamalar, şu sıralar 4,75 – 4,87 bölgesinden geçmektedir. Bu sebeple de USDTRY kuruna yönelik kısa – orta vadeli beklentileri izah ederken ana görünümün 30 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamaların güncel hali 4,75 – 4,87 bölgesi üzerinde pozitif olduğunu söyleyebiliriz. USDTRY kuru 4,75 – 4,87 bölgesi üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışını 5,3663 başta olmak üzere son zirve 5,4241 ve yeni olası zirve 5,4867 seviyesine taşımak  / yaklaştırmak isteyebilir.

SON DAKİKA DOLAR GELİŞMELERİ İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena akşam haberleri turu (26 Nisan 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.