comScore

Dolar bugün ne kadar? (20 Haziran 2018 Çarşamba) - Bugünkü dolar kurları - 1 dolar kaç TL? Dolar yükseldi mi? 20 Haziran 2018

20 Haziran 2018, Çarşamba 14:08
Dolar bugün ne kadar? (20 Haziran 2018 Çarşamba) - Bugünkü dolar kurları - 1 dolar kaç TL? Dolar yükseldi mi? 20 Haziran 2018

Bugünkü dolar kuru ve bugünkü dolar fiyatlarını merak edenler için günlük dolar kurlarına dair gelişmelere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. Doların son dönemde önlenemeyen yükselişinin ardından bugünkü dolar kuru ne kadar? 1 dolar kaç TL? Dolar fiyatı ne kadar? Son dakika dolar fiyatlarına dair gelişmeler haberimizde. 

Dolar bugün kaç TL? 1 dolar kaç TL? Doların yeniden yükselmesinin ardından son dönemde milyonlarca vatandaş dolay fiyatlarını internet ortamında araştırmaya başladı. Bu doğrultuda dolar bugün kaç tl? 1 dolar kaç TL eder? Dolar yükseldi mi? Dolar ne kadar oldu? Bugünkü dolar kurları ne kadar? Dolar kuru bugün ne kadar? Euro dolar kuru bugün fiyatları. Bu tip aramalar yapan vatandaşlar doların bugünkü kurunu araştırmaya başladı. Diğer taraftan doların bu kadar hızlı yükselişinin ardından son dakika dolar tahminlerini merak edenler için bugünkü dolar fiyatları ve doların genel anlamda hızlı yükselişine dair tüm analizlere haberimizde yer verdik. 
 

Dolar bugün ne kadar? (20 Haziran 2018 dolar kurları son dakika)


Uzmanlar, yurt içinde mayıs ayı konut satışları verisinin, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda'nın ECB'nin Portekiz'deki para politikası paneline katılacağını, buradan gelebilecek açıklamaların takip edileceğini dile getirdi. Teknik açıdan dolar/TL'de 4,65 - 4,75 bandının öneminin arttığını bildiren analistler, bu seviyelerin kırılması durumunda kırılma yönüne doğru hareketin ivme kazanabileceğini kaydetti.
 

Dolar neden yükseliyor?


Son dönemde TL'nin özellikle Dolar ve Euro karşısında değer kaybında yaşanan hızlanmanın birçok nedeni var. Bunlardan bazısı bizim dışımızdaki nedenlerden kaynaklanıyor. Mesela Dolar Endeksi yükseliyor. Ayrıca Euro/Dolar paritesi de Dolar lehine değişiyor. Bu demektir ki Dolar, diğer paralara karşı değer kazanıyor. Bu değişimin etkisi diğer paralarda olduğu gibi TL'de de değer kaybı yaratıyor. Buna ek olarak Türkiye'nin 2018 yılında (Şubat Aralık dönemi) yapması gereken dış borç geri ödemesi tutarı toplamda 93,5 milyar Dolar. Bu projeksiyona ilişkin tabloyu aşağıda sunuyorum (Kaynak: Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Dış Borç Ödeme Projeksiyonları.)


Bu tablodaki ödemelerin önemli bir bölümü Nisan ve Mayıs aylarında toplanıyor. Dolayısıyla bu dönemde yapılan döviz talebi bu dönemde kurları yükseltiyor.  
Bir başka neden, kurların bu iki etki ile yükselmesinin yol açtığı ek talep artışları. Şubat ayı itibariyle reel kesimin (finans kuruluşları dışında kalan özel kesim kuruluşları) döviz açık pozisyonu toplamı 222,7 milyar Dolar. Kurların yükseldiğini gören reel kesim kuruluşları, kurlar daha fazla yükselmeden döviz alıp açık pozisyonlarını kapatmak istiyorlar. Böylece ortaya çıkan ek döviz talebi kurların daha da yükselmesine yol açıyor.Benzer biçimde hane halkları da kurlardaki yükselmeyi görerek dövize talep yaratıyor ve kurların daha da yükselmesine neden oluyor. Eskiden hane halkları kurlar yükseldiğinde Merkez Bankası'nın faiz artıracağını ve dolayısıyla kurların daha fazla yükselmeyeceğini düşünürler, o aşamada ellerindeki dövizi satar ve bu kez kur düşüşüne yol açarlardı. Bu kez Merkez Bankası'nın faiz artırımı yoluyla müdahale etmemesi bu tür bir otomatik dengelemenin işlemesini de tıkıyor.     

Bütün bu nedenlerle TL, dış değer kaybına uğruyor. Yılbaşından bugüne kadar değer kaybı yüzde 22'nin üzerine çıkmış bulunuyor. Bu, son yıllarda bu kadar kısa sürede yaşanmış en büyük değer kaybına işaret ediyor.

Merkez Bankası, bankaları, geç likidite penceresinden gecelik yüzde 13,5 faizle fonluyor. Piyasada 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 17,05. Merkez Bankası faizi artırıp kuru düşürse yabancı fonların bir kısmı düşük kurdan dövizi alıp gidecekler, faizi artırmazsa, piyasada yüzde 17'yi aşmış faize karşılık bankaları yüzde 13,5 ile ucuza fonlamaya devam edecek.  Karar almakta geç kalmak çoğu kez böyle ‘iki arada bir derede kalmakla' sonuçlanır.

DOLAR SON DAKİKA BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (18 Ekim 2019)

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.