comScore

Dolar bugün kaç TL? Dolar neden düşüyor? Dolar bugün ne kadar? Bugünkü dolar kurları (2 Ekim 2018 canlı dolar fiyatları)

02 Ekim 2018, Salı 12:12
Dolar bugün kaç TL? Dolar neden düşüyor? Dolar bugün ne kadar? Bugünkü dolar kurları (2 Ekim 2018 canlı dolar fiyatları)

Dolar düştü mü? Dolar neden düşüyor? Dolar kurları bugün ne kadar? Dolar bugün kaç TL? 2 Ekim 2018 dolar fiyatı ve 2 Ekim 2018 dolar kurlarıyla ilgili tüm bilgilere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

Dolar bugün ne kadar? Dolar kurları bugün ne kadar? Dolar düştü mü? Dolar neden düşüyor? Dolar yükseldi mi? Dolar eğer yükseldiyse dolar en son ne kadar oldu? Bugünkü dolar kurlarına dair bilgilere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 2 Ekim 2018 dolar fiyatları ve 2 Ekim 2018 dolar kurlarına gelişmeler haberimizde. 


2 Ekim 2018 Salı dolar kurları (Dolar bugün ne kadar? Dolar bugün kaç TL)


Piyasalarda devam eden dalgalanmaların ardından bankalararası piyasada dolardaki dalgalanma da devam ediyor. Peki dolar neden düşüyor? Dolar düşmeye devam edecek mi? Uzmanlar dolarla ilgili ne diyor? Dolar ne kadar olacak? Dolar daha ne kadar düşecek? NTV'nin haberine göre, 2 Ekim 2018 dolar TL Ağustos'tan beri en düşük düzeyi görmesi sonrasında 5.99 civarında seyretti. Uzmanlar, bugün yurt içinde ve yurt dışında veri gündeminin zayıf olduğunu belirterek, teknik açıdan dolar/TL'de 5,90'ın altında kapanışlar olması durumunda 5,75 seviyesinin gündeme geleceğini, 6,10'un ise direnç olarak izleneceğini dile getirdi.
 

Dolar neden düşüyor? (İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ'ın görüşleri şu şekilde:)


, "Dolar kuru ağustos ayının son günlerinden eylül ayının son haftasına kadar 5.96 TL seviyesinin altına doğru hareketinde zayıf kaldı ve yukarı yönde özellikle 6.00 TL seviyesinin üzerindeki seyrini korudu. Eylül ayında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) gelen 625 baz puanlık faiz artışı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) önlemlerin alınması, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) açıklaması ve Cumhurbaşkanının ABD ile olan temasları, Türk varlıkları üzerindeki tansiyonu dindirdi ve dolar kurunun yeniden 6.00 TL seviyesinin altına doğru hareket etmesini destekledi" dedi.

Karadağ değerlendirmelerine şöyle devam etti: "ABD Doları pozitif seyrini koruyor ve gelişmekte olan ülkeler üzerinde baskı kuruyor. Dolayısıyla, TL'nin bu durumdan negatif nemalandığını gözlemliyoruz. Bugün için Fed Başkanı Powell konuşmasını izliyor olacağız. Ulusal Ekonomi İşletme Ekonomisi 60. yıllık toplantısı öncesinde bir konuşma yapacak. Konuşmasının içeriği, enflasyon ve istihdam olarak görülmekte, geçen haftaki Fed toplantısının ardından bugünkü konuşmasından kaynaklı olarak piyasalarda yeni bir trendin başlayabileceğini şu aşamada düşünmüyorum. Veri takvimi sakin olduğu için Powell merakla bekleniyor ancak etkisi fiyatlamalar üzerinde hissedilmeyebilir.

Türkiye'ye yönelik risk algısında bir yumuşama var ve Türkiye'nin 5 yıllık Türkiye'nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi 388 puan seviyesinde. Bu rakam eylül ayında 575 seviyesine kadar tırmanmıştı ve CDS rakamının 388 puan seviyesine kadar gerilemesi şimdilik Türk varlıklarını olumlu etkiliyor."

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Karadağ teknik olarak ise şöyle analiz etti: "Dolar kuru için 50 günlük HO denk gelen 5.97 TL seviyesi destek konumunda. Kur bu destek noktasının altına doğru bugün 5.91 TL'ye kadar geri çekilmesine karşın bu seviyeden aldığı destekle yukarı yönde hareket etmeye başladı. Bugün düne göre biraz daha yukarı yönde istekli ancak bu isteğinin çok agresif olmadığını dolayısıyla 6.00 TL seviyesinin üzerinde çok fazla kalmasını beklemediğini söyleyebilirim. Zaman zaman bu ataklar oluşabilir ancak risk algısında ciddi bir bozulma olmadıkça bu yükselişinde zayıf kalması muhtemel. Kalıcı bir geri çekilme için 5.97 TL seviyesinin altında yerleşik seyirler oluşturmasında fayda olduğunu düşünüyorum."

ANLIK DOLAR TAKİBİ İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2019)

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.