comScore

Dolar bugün kaç TL? 1 dolar kaç TL? Dolar kurları bugün ne kadar? Dolar neden yükseliyor? Dolar ne zaman düşer? (23 Mayıs 2018 dolar son dakika)

23 Mayıs 2018, Çarşamba 11:48
Dolar bugün kaç TL? 1 dolar kaç TL? Dolar kurları bugün ne kadar? Dolar neden yükseliyor? Dolar ne zaman düşer? (23 Mayıs 2018 dolar son dakika)

Dolar ne kadar oldu? Dolar bugün kaç TL oldu? Dolar fiyatlarını öğrenmek isteyen milyonlarca vatandaşlar doların piyasayı alarma geçiren yükselişinin ardından bu sorulara yanıt aramaya başladı. Peki dolar neden sürekli yükseliyor? Dolar düşecek mi? 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü bugünkü dolar kurları ve dolar bugün kaç TL olduğunu merak edenler için son dakika dolar gelişmelerine haberimizden yanıt bulabilirsiniz. 

FutbolArena - Dolar yine yükseldi. Döviz piyasalarının 23 Mayıs 2018 Çarşamba gününe yükselişe geçerek başlamasının ardından milyonlarca vatandaş dolar ne kadar oldu? sorusuna yanıt aramaya başladı. Dolar bugün kaç TL? sorusuna yanıt arayanlar hem dolar ne kadar, hem de dolar bugün kaç TL diye merak etmeye başladı. Ancak tüm bunların yanı sıra 24 Haziran seçimleri öncesinde sürekli döviz kurlarının sürekli yükselişte olmasından insanlar en çok doların neden yükseldiği sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki dolar neden sürekli yükseliyor? Dolar ne zaman düşecek? Dolar yükselmeye devam edecek mi? Doların yükselişi ve bugünkü dolar kurlarıyla birlikte doların neden yükseldiğine dair merak edilen sorulara uzamanlar bakın ne yanıt verdi. 

Bankalararası piyasada yükselişini sürdüren dolar/TL 4,8526 ile tüm zamanların en yükseğini gördü. Dolar/TL dün gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik iyimserliğe rağmen 4.6608'e kadar yükselmiş, dolar karşısında değer kaybeden tek para birimi olmuştu. Doların neden yükseldiğini merak eden vatandaşlar aynı zamanda dolar düşer mi sorusuna yanıt aramaya başlarken, dolardaki son dakika gelişmeleri ve bugünkü dolar kurları, dolar bugün kaç TL sorusuyla ilgili tüm gelişmeler... 


Peki dolar düşer mi? Dolar ne zaman düşer? 23 Mayıs 2018 tarihi itibariyle 4.92'yi aşarak piyasaları alarma geçiren doların bu önlenemz yükselişi hakkında uzmanlar ne diyor? Dolar/TL dün gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik iyimserliğe rağmen 4.6608'e kadar yükselmiş, dolar karşısında değer kaybeden tek para birimi olmuştu. Euro/TL de 5,7608 ile tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü. Yüzde 50 dolar ve yüzde 50 eurodan oluşan döviz sepeti 5,3406 ile rekor düzeye çıktı. 

Dolar kaç TL? Dolar bugün kaç TL oldu? Dolar fiyatları arttı mı? Son dakika dolar fiyatı burada. Dolar twitter'da gündem oldu. Dolar kurları bugün ne kadar? Doların özellikle neden bu kadar yükseldiğini merak edenler için Türk ekonomist Mahfi Eğilmez kurların neden yükseldiğine dair bir yazı kaleme aldı. 
 

Dolar düşer mi? Dolar neden yükseliyor? (23 Mayıs 2018 Çarşamba)


Son dönemde TL'nin özellikle Dolar ve Euro karşısında değer kaybında yaşanan hızlanmanın birçok nedeni var. Bunlardan bazısı bizim dışımızdaki nedenlerden kaynaklanıyor. Mesela Dolar Endeksi yükseliyor. Ayrıca Euro/Dolar paritesi de Dolar lehine değişiyor. Bu demektir ki Dolar, diğer paralara karşı değer kazanıyor. Bu değişimin etkisi diğer paralarda olduğu gibi TL'de de değer kaybı yaratıyor. Buna ek olarak Türkiye'nin 2018 yılında (Şubat Aralık dönemi) yapması gereken dış borç geri ödemesi tutarı toplamda 93,5 milyar Dolar. Bu projeksiyona ilişkin tabloyu aşağıda sunuyorum (Kaynak: Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Dış Borç Ödeme Projeksiyonları.)


Bu tablodaki ödemelerin önemli bir bölümü Nisan ve Mayıs aylarında toplanıyor. Dolayısıyla bu dönemde yapılan döviz talebi bu dönemde kurları yükseltiyor.  
Bir başka neden, kurların bu iki etki ile yükselmesinin yol açtığı ek talep artışları. Şubat ayı itibariyle reel kesimin (finans kuruluşları dışında kalan özel kesim kuruluşları) döviz açık pozisyonu toplamı 222,7 milyar Dolar. Kurların yükseldiğini gören reel kesim kuruluşları, kurlar daha fazla yükselmeden döviz alıp açık pozisyonlarını kapatmak istiyorlar. Böylece ortaya çıkan ek döviz talebi kurların daha da yükselmesine yol açıyor.

Benzer biçimde hane halkları da kurlardaki yükselmeyi görerek dövize talep yaratıyor ve kurların daha da yükselmesine neden oluyor. Eskiden hane halkları kurlar yükseldiğinde Merkez Bankası'nın faiz artıracağını ve dolayısıyla kurların daha fazla yükselmeyeceğini düşünürler, o aşamada ellerindeki dövizi satar ve bu kez kur düşüşüne yol açarlardı. Bu kez Merkez Bankası'nın faiz artırımı yoluyla müdahale etmemesi bu tür bir otomatik dengelemenin işlemesini de tıkıyor.     

Bütün bu nedenlerle TL, dış değer kaybına uğruyor. Yılbaşından bugüne kadar değer kaybı yüzde 22'nin üzerine çıkmış bulunuyor. Bu, son yıllarda bu kadar kısa sürede yaşanmış en büyük değer kaybına işaret ediyor.

Merkez Bankası, bankaları, geç likidite penceresinden gecelik yüzde 13,5 faizle fonluyor. Piyasada 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 17,05. Merkez Bankası faizi artırıp kuru düşürse yabancı fonların bir kısmı düşük kurdan dövizi alıp gidecekler, faizi artırmazsa, piyasada yüzde 17'yi aşmış faize karşılık bankaları yüzde 13,5 ile ucuza fonlamaya devam edecek.  Karar almakta geç kalmak çoğu kez böyle ‘iki arada bir derede kalmakla' sonuçlanır.

Tüm Aktüel Haberleri FutbolArena'da!

DOLAR MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN>>>

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"