comScore

Doğuda oy kullanma saatleri - Doğuda saat kaçta oy kullanacağız? (Diyarbakır, Ağrı, Erzurum, Kars, Iğdır, Van, Malatya oy kullanma saatleri)

24 Haziran 2018, Pazar 09:09
Doğuda oy kullanma saatleri - Doğuda saat kaçta oy kullanacağız? (Diyarbakır, Ağrı, Erzurum, Kars, Iğdır, Van, Malatya oy kullanma saatleri)

Doğuda yaşayan vatandaşlar 24 Haziran seçim günü saat kaçta oy kullanacak? Oy verme saatleri ve kaça kadar oy kullanacağız? soruları dışında Oy pusulası olmadan oy kullanılır mı? 24 Haziran 2018 günü nerede oy kullanacağım? Oy kullanmak için seçmen kağıdı gerekli mi? Oyumu 2018 seçim günü hangi sandıkta kullanacağım? Kimlikle oy kullaanbilir miyim? Oy kullanmak için gerekenler? cevapları haberimizde. 

FutbolArena - 24 Haziran seçim günü doğuda yaşayan vatandaşlar oy kullanma saatleri için 24 Haziran seçim sabahı internet ortamında oy verme saatlerini araştırmaya başladı. Peki doğuda oy verme saatleri kaç? Türkiye'nin doğusunda yaşayan vatandaşlar için doğuda oy kullanma saatlerine dair merak edilenleri ayrıntılı bir şekilde haberimizde derledik. 


Doğuda oy verme saatleri kaç? (24 Haziran oy verme saatleri)


Seçimde oy verme saatlerine ilişkin YSK kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde oy verme günü olan 24 Haziran 2018 Pazar günü, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 8 Temmuz 2018 Pazar günü tüm yurtta oy verme başlangıç ve bitiş saatleri 08.00-17.00 olarak belirlendi. Saat 17:00'da sandıklar kapanacak ve YSK tarafından sayım işlemine geçilecek. Televizyon ekranlarına yansıtılacak seçimin sayım işleminin akşam saat 23:00'e kadar sürmesi bekleniyor.

DOĞU İLLERİ
Ağrı
Ardahan
Bingöl
Bitlis
Elazığ
Erzurum
Erzincan
Hakkari
Kars
Iğdır
Tunceli
Malatya
Muş
Van

 

Oy kullanırken ne gerekli? Nasıl oy kullanacağım? 


Vatandaşlar ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nin internet sitesinden, e-devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek.

2- Seçmenlerin oy verme günü yanına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanında bulundurması gerekecek.

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şart olacak. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.3- Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

4- Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak.

5- Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması, birleşik oy pusulalarının düzgün bir şekilde katlanıp zarfa koyulması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak.

6- Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

AYRINTILI BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (22 Eylül 2020)