comScore

Doğan Babacan kimdir? Doğan Babacan hangi takımlı? Doğan Babacan ne zaman hakemlik yaptı? (Doğan Babacan nereli?)

18 Mayıs 2018, Cuma 12:28
Doğan Babacan kimdir? Doğan Babacan hangi takımlı? Doğan Babacan ne zaman hakemlik yaptı? (Doğan Babacan nereli?)

Doğan Babacan'ın ölümünün ardından Türk futbolunun önemli ve unutulmaz isimlerinden biri olan Doğan Babacan'ın hayatını, Doğan Babacan'ın hangi takımlı olduğunu ve Doğan Babacan'ın hakemlik hayatını öğrenmek isteyenler Doğan Babacan kimdir? sorularına yanıt aramaya başladı. Peki Doğan Babacan kimdir? Doğan Babacan hangi takımlı? Doğan Babacan ne zaman hakemlik yaptı? Doğan Babacan'ın hayatına ve Doğan Babacan'ın hakemlik hayatına dair bilmeniz gerekenler tüm ayrıntılar, Doğan Babacan'ın ölümü sonrası merak edilenlere haberimizden ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena - Doğan Babacan öldü. Doğan Babacan öldü mü? diye merak edenler için son dakika haberlerinde Doğan Babacan'ın öldüğü açıklandı ve sosyal medyada Doğan Babacan'ın ölüm haberi sonrasında Doğan Babacan için başsağlığı mesajları yağmaya başladı. Peki Doğan Babacan kimdir? Türk futbolunun ilk hakemlerinden ve eski hakem Doğan Babacan ne zaman hakemlik yaptı? Doğan Babacan hangi takımlıydı? Doğan Babacan'ın hayatına dair bilmeniz gereken bütün detayları haberimizde derledik. 
 

Doğan Babacan'ın hakemlik hayatı (Doğan Babacan kimdir?)


İstanbul‘da 1930 yılında doğan Doğan Babacan, Beşiktaş Genç Takımı'nda futbola başladı. Kısa süre sonra A Takıma yükselen Babacan, futbol yaşamına Karşıyaka, Kasımpaşa, Emniyet, Hacettepe ve Beyoğluspor'da devam etti.1954'te futbolu bırakan Babacan, 1955'te hakemliğe başladı. 1969'ta FIFA kokartı takan Babacan, Avrupa Kupaları'nda, 1972 Münih Olimpiyatları'nda., 1974 Dünya Kupası'nda ve 1975'te Süper Kupa'da maçlar yönetti.1978'de Fenerbahçe ve Trabzonspor‘un oynadığı Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı yönettikten sonra hakemliği bırakan Babacan, MHK ve Futbol Federasyonu eğitim kadrosunda görevlerde bulundu. 


 

Doğan Babacan'ın hayatı


Münih 1972 Olimpiyat Oyunlarında ve 1974 FIFA Dünya Kupası'nda Hakem olarak görev yaptı. 1974 FIFA Dünya Kupası Batı Almanya-Şili maçında Şili'li futbolcuya gösterdiği kırmızı kartla FIFA Dünya Kupası tarihinin ilk kırmızı kart gösteren hakemi oldu. Tarih 14 Haziran 1974′ü gösteriyordu… Doğan Babacan, Batı Almanya'da düzenlenen kupada, ev sahibi takımın Şili ile oynadığı maçta Dünya Kupaları'ndaki ilk kırmızı kartı gösterdi. Berlin'de 110.000 kişinin önünde Alman oyuncu Berti Vogts'a sert giren Şilili Carlos Caszely'yi soğukkanlı bir şekilde oyundan atarak hem hafızalara kazındı hem de tarihe geçti. O maç aylarca Alman ve Avrupa televizyonlarına konu oldu. Bu arada Dünya Kupası'nda sarı ve kırmızı kart uygulaması ilk kez 1970 Meksika'da başlamıştı. Ancak o turnuvada kırmızı kart gören oyuncu olmamıştı. 
1978 yılında hakemliği bırakmadan önce 10 yıl FIFA kokartlı hakem olarak görev yaptı. En son 1978 yılında Fenerbahçe ve Trabzonspor'un oynadığı Cumhurbaşkanlığı Kupa maçını yönettikten sonra hakemliği bıraktı. Bu arada hakemliği bıraktıktan sonra Beşiktaş taraftarı olduğunu açıklayan Babacan, kariyerinde Siyah-Beyazlı takımın 20'ye yakın maçını yönetmiş, Kara Kartal bu maçların sadece 2'sini kazanabilmiştir.  bMHK ve Futbol Federasyonu eğitim kadrosunda görevlerde bulundu. Hakemlik üzerine 4 kitap yazmıştır. Merkez Hakem Kurulu'nda hakemlere kılavuzluk yapmaktadır.  Doğan Babacan, İlk eşi ile bankada çalışırken tanıştı. 1955'te evlendi, 1956'nın Ağustos'unda kızı Figen doğdu. Eşi hastalık neticesinde vefat etti. 1974 yılında Sebile Babacan ile ikinci evliliğini yaptı.  Doğan Babacan, 18 Mayıs 2018 tarihinde vefat etti. (Biyografi - Wikipedia)

TFF'DEN DOĞAN BABACAN AÇIKLAMASI

FIFA Dünya Kupası Finalleri'nde maç yöneten ilk hakemimiz, Türk futbolunun efsane isimlerinden Doğan Babacan'ın bu sabaha karşı evinde vefat ettiğini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

1930 İstanbul doğumlu olan Babacan, Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı ve Hakem Eğitimcisi olarak uzun süreler hizmet etti.

Merhum Doğan Babacan'ın cenazesi 19 Mayıs Cumartesi günü Zincirlikuyu Camisi'nde öğle namazını takiben kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Aile Mezarlığı'na defnedilecek.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak merhum Doğan Babacan'a Allah'tan rahmet; ailesi, sevenleri, hakem ve spor camiasına başsağlığı dileriz.Tüm Aktüel Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"