comScore

Chelsea Chelsea

Devre arasında yapılan en pahalı transferler

08 Ocak 2017, Pazar 22:54
Devre arasında yapılan en pahalı transferler

Ara transfer döneminde yapılan en pahalı transferleri sizler için derledik.

FutbolArena Detay - Avrupa'da ara transfer dönemi yaşanırken geçtiğimiz günlerde Chelsea'den Çin'e transfer olan Brezilyalı 10 numara Oscar bir rekoru da kırmış oldu. 


Ara transfer döneminde yapılan en pahalı transferler


Eski teknik direktörü Villas-Boas'ın takımı Shanghai SIPG'e 60 milyon euroya transfer olan 25 yaşındaki yıldız futbolcu, ara transfer döneminde yapılmış en pahalı transfer olarak tarihe geçti.

Oscar'dan önce rekor ise 2010-2011 sezonu devre arasında Liverpool'dan Chelsea'ye transfer olan Fernando Torres'e aitti. Torres'i 58.5 milyon euro karşılığında transfer eden Abramovic dönemin rekorunu kırmıştı. Öte yandan santrforu Torres'i 58.5 milyon euroya satan Liverpool aynı dönemde Torres'in yerine Andy Carroll'u 41 milyon euro karşılığında transfer etmişti. Bu iki rekor transfer de büyük birer hayal kırıklığına dönüştüler ve yeni transfer oldukları takıma katkı sağlayamadılar.


Çin takımlarının en pahalı transferleri


Kış aylarında başlayan ve Sonbahar'ın sonunda biten Çin Ligi'nde sezon başı, Avrupa Lig'lerinin devre arasına denk geliyor. Sezona güçlü kadrolarla girmek isteyen Çin takımları bu yüzden Avrupa'da ara transfer döneminde dengeleri değiştirdiler.
Geçen sezon başında Shakhtar Donetsk'ten Alex Teixteira 50 milyon euro karşılığında Çin'e giderken Atletico Madrid'in Kolombiyalı golcüsü Jackson Martinez de yine aynı dönemde 42 milyon euro karşılığında Çin'in yolunu tutmuştu.


Chelsea'nin devre arası transferleri


Öte yandan son yıllarda Chelsea'nin ara transfer dönemine hem aldığı hem de sattığı oyuncularla damga vurduğu görülüyor. 

2012-2013 sezonu devre arasında Willian'ı Shakhtar Donetsk'ten 35 milyon euroya alan Chelsea, bir sezon sonra devre arasında Juan Mata'yı Manchester United'a 44.7 milyon euro karşılığında satmıştı. 

Ara transfer döneminin en pahalı 10 transferinde Chelsea'nin 4 transferi başrolde. Bunlardan 2'si Chelsea'nin aldığı, 2'si de sattığı olarak kayıtlara geçti. 


İşte ara transfer dönemin yapılmış en pahalı 10 transferFutbolArena Haber Turu (30 Ekim 2020)