comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Deplasman yasağı nasıl kaldırıldı? Kulüpler Birliği...

22 Eylül 2016, Perşembe 18:29
Deplasman yasağı nasıl kaldırıldı? Kulüpler Birliği...

Süper Lig'de uzun sürenin ardından deplasman yasaklarının kaldırılması ile ilgili olarak gazeteci Cem Şengül konuştu.

FutbolArena Röportaj - Süper Lig'de Galatasaray - Beşiktaş derbisi ile birlikte deplasman yasakları kalkıyor. Muhabirimiz Aydın Cingöz bu konu hakkında düşüncelerini gazeteci Cem Şengül'e sordu.

"BEŞİKTAŞ - GALATASARAY MAÇI BELİRLEYİCİ OLACAK MI?"
Aydın Cingöz:
 "Uzun bir aradan sonra deplasman yasağı kaldırıldı. Bu maçta yaşanabilecek olaylar veya maçın sorunsuz geçmesi gelecek adına bu kuralın devam edip etmeyeceğinde berlirleyici olarak diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz Cem Şengül?

Cem Şengül: "Kesinlikle ben de aynı fikirdeyim. Bu hafta o stada gelecek yaklaşık 50 bin Beşiktaş ve Galatasaray taraftarı tarihi bir misyon üstlenecekler. Onların davranış biçimine göre bundan sonraki yol haritası belirlenecek ama bence çok daha önce bu adımın atılması gerekiyordu.

O gün hiç istemiyoruz tabii ama olay çıksa bile, bu konuda ısrar edilmeli. Hiçbir güç, devletin güvenlik güçlerinden daha güçlü değildir. Herhangi bir taraftar grubu veya herhangi bir kulüp... Onun için bu konuda devletin ısrarcı olması gerektiğini düşünüyorum.

KARARIN ALINMASINDA KULÜPLER BİRLİĞİNİN ETKİSİ...

Aydın Cingöz: İl Spor Güvenlik Kurulu ve daha doğrusu emniyetin raporları cezanın kalkması yönünde olumsuzdu açıkçası son Konya'da oynanan Süper Final maçından sonra ancak üç büyük kulübün ve kulüpler birliği başkanının valiliğe gidişi ve sonrasındaki valiliğin tavrının değişmesi önemliydi. Bu süreci iyi yönettiklerini düşünüyorum ben açıkçası Kulüpler Birliği'nin ve kulüplerin. Sizin düşünceniz nedir?

Cem Şengül: Aynı fikirdeyim ve sanırım Göksel Gümüşdağ bu fikri ilk ortaya atan kişi:.. Daha doğrusu ilk açıklayan kişi. Kulüpler Birliği sanıyorum ortak bir karar aldı. Bu konudaki duruşları bence de çok önemli.

Doğrusu emniyet bu konuda hiçbir zaman olumlu rapor veremez çünkü yurt içindeki olumsuz örnekler çok fazla... Buna karşın sonuçta insanları yasaklarla değil, ellerinde bulunan özgürlükleriyle yönlendirmek lazım. Yasak çözüm değil. Bunun Avrupada örneği yok. Bu kafaları değiştirmemiz lazım! Çok kötü sonuçlar doğurmadığı sürece ısrarcı olmak gerek bence.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"