comScore

Deniz Gezmiş ne zaman doğdu? Deniz Gezmiş doğum günü ne zaman?

27 Şubat 2019, Çarşamba 14:55
Deniz Gezmiş ne zaman doğdu? Deniz Gezmiş doğum günü ne zaman?

Deniz Gezmiş kimdir, kaç yaşında? Deniz Gezmiş ne zaman doğdu, Deniz Gezmiş doğum günü ne zaman, Deniz Gezmiş twitter'da günün en çok konuşulan ismi oldu. Deniz Gezmiş'in doğum günüyle ilgili yapılan tartışmalara yanıt olarak haberimizi hazırladık.

Deniz Gezmiş ne zaman doğdu, Deniz Gezmiş doğum günü ne zaman, Deniz Gezmiş doğum günü, Deniz Gezmiş nerede doğdu, Deniz Gezmiş kimdir, Deniz Gezmiş kaç yaşında öldü, Deniz Gezmiş neden Twitter'da en çok konuşulanlar listesine girdi şeklinde yapılan aramalar için haberimizi hazırladık. 
 

Deniz Gezmiş'in hayatı - Deniz Gezmiş kimdir? Deniz Gezmiş son sözleri


Deniz Gezmiş, Ankara'nın Ayaş ilçesinde 27 Şubat 1947 yılında dünyaya geldi. Babası öğretmen olan Deniz Gezmiş eğitim hayatına Sivas'ta başladı. Babasının görevi nedeniyle ilk ve ortaöğretimini Sivas'ta alan Deniz Gezmiş, lise eğitimini İstanbul'da aldı. Üniversite eğitimine 1966 yılında başlayan Deniz Gezmiş, İstanbul Hukuk Fakültesi'nde öğrenciydi. Aynı yıl eylemlere başlayan Deniz Gezmiş, 1966 yılında Çorum Belediyesi'nin temizlik işçilerinin yaptığı eyleme destek verdi tutuklandı. İlk kez gözaltına alınan Deniz Gezmiş, 1967 yılında bu kez Kıbrıs Mitingi'nde ABD bayrağının yakılması sonucu ikinci kez gözaltına alındı. 

DENİZ GEZMİŞ TWETTLERİ


Deniz Gezmiş, 1968 yılında bu kez devlet başkanı Seyfi Öztürk'ü protesto etmekten tutuklandı. 2 ay hapis yatan Deniz Gezmiş ardından beraat ederken, bu kez 12 Haziran 1968'de  İstanbul Üniversitesi'nin işgal edilmesinde liderlik etti. Ardından 30 Temmuz 1968'de bu kez 6. Filo'nun İstanbul'a girişini protesto ettiği için tutuklandı. 


Deniz Gezmiş'in doğum günü ne zaman?


Deniz Gezmiş'in doğum günü olarak 27 Şubat 1947 biliniyor ancak Deniz Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş'in 2016 yılında yaptığı açıklamada, "Sevgili arkadaşlarım; Deniz'in doğum günü 28 Şubat'tır. Bazı arkadaşlarım bugün için mesaj yazmışlar. Bilgilendirmek istedim" demişti. 

FutbolArena Haber Turu (28 Ekim 2020)