comScore

Dengue virüsü belirtileri neler? Dengue virüsü nedir? Dengue virüsü öldürür mü? Dengue virüsünden nasıl korunuruz? (Dengue hastalığı ve dang humması hakkında bilgi)

13 Haziran 2018, Çarşamba 15:41
Dengue virüsü belirtileri neler? Dengue virüsü nedir? Dengue virüsü öldürür mü? Dengue virüsünden nasıl korunuruz? (Dengue hastalığı ve dang humması hakkında bilgi)

Dengue hastalığı ve dang humması ile bilgili Leyla Bilginel'in hastalığının ardından insanlar internet ortamında Dengue hastalığı ve dang hummasını merak etmeye başladı. Geniş kapsamlı araştırma yapmak isteyenler için Dengue hastalığı ve dang hummasıyla birlikte ayrıntılı olarak merak edilen Dengue virüsü için gerekli olan bilgileri haberimizde derledik. Dengue virüsü nedir? Dengue virüsü belirtileri neler? Dengue virüsü öldürür mü? Dengue virüsü tedavisi nedir? Dengue virüsünden nasıl korunuruz? Dengue virüsü hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara haberimizden yanıt bulabilirsiniz. 

Leyla Binginel sivrisinek ısırması sonucu hastaneli oldu. Leyla Binginel sivrisinek tarafından ısırılınca kendisine ait sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Leyla Binginel'e ne oldu diye merak edenler için Leyla Binginel kendisine ait Leyla Binginel'in olduğu sosyal medyada hesabından bir açıklama yaptı. Leyla Binginel'in Dengue Virüsü" kaptığı öğrenildi. Bu gelişmenin ardından Dengue virüsünün ne olduğu merak edilmeye başlandı. 


Dengue virüsü nedir? Dengüe vürüsü hakkında bilgiler


Leyla Bilginel yaptığı açıklamada, "Benim için dua edin' notuyla Instagram hesabından paylaştığı videoda “5 gündür çok hastayım. Dişlerim birbirine vurduğundan çok konuşamıyorum. Sadece buraya gelenler dikkat etsin. Bir sivrisinek yüzünden ölümcül bir hastalık Dang Humması adında bir hastalık. Bir sivrisinek insanın hayatını alt üst edebiliyor. Dünden beri gelen bütün dualarınız beni buldu. Hepinizi seviyorum." ifadelerini kullandı. Peki Dengue virüsü nedir? Dengue virüsü  nasıl bulaşır? Dengue virüsü  hangi şartlarda bulaşır? Dengue virüsü bulaşıcı mı? Dengue virüsü zararları neler? Dengue virüsünden nasıl kurtuluruz? Tüm bu sorulara yanıt arayanlar için Dengue virüsüne dair tüm gelişmelere haberimizden ulaşabilirsiniz. 

Dang ateşi tüm dünyada tropikal ve subtropikal bölgelerde endemik olarak görülen, şiddetli grip benzeri semptomlara neden olan viral bir hastalıktır. Kırılmış gibi kemik ağrılarına neden olduğu için 'kırık kemik humması' olarak da bilinir. Etkeni flavivirüs ailesinden Dang virüsüdür. Dang virüsünün bilinen 4 tipi vardır. Bir tipiyle hastalık geçirenler diğer tipleriyle de tekrar hastalanabilirler.


Aedes cinsi sivrisinekler tarafından taşınır ve bulaştırılır. Bu sivrisinek göreceli olarak temiz su kaynaklarını tercih ettiğinden evlerde su basmaları, kanalizasyon boruları gibi yerler bu türün yerleşimi için ideal olabilmekte, bu nedenle salgınlarda kentsel yayılım da gözlenebilmektedir.
 


Dengue virüsü belirtileri


Enfekte sivrisineğin ısırmasıyla Dang virüsü deriden girer, kana karışır ve ateşin yükselmesinden 24 saat sonra hastaların kanında bol miktarda bulunur. Dünya Sağlık Örgütünün son sınıflandırmasına göre Dang enfeksiyonları 4 klinik tipte ortaya çıkabilir:

Tanımlanamayan ateş veya viral sendrom
Klasik Dang ateşi
Dang hemorajik ateşi
Dang şok sendromu


Dang hemorajik ateşinde tablo, diğer semptomlarla birlikte 2-7 gün süren bir ateş ile karakterizedir. Ateşin düşmesini takiben inatçı kusma, şiddetli karın ağrısı ve nefes almada zorluk gibi belirtiler gelişebilir. Bunlar periferal damarların geçirgenliğinde aşırı artışa bağlı olarak karın ve akciğer zarı boşluklarında sıvı toplanmasıyla sonuçlanacak 24-48 saatlik bir periyodun başlangıç işaretleridir. Eğer tedavi ile düzeltilemezse dolaşım yetmezliği ve şok ile hasta kaybedilir. Dang ateşinin akla getirilmesinde şu öykü ve bulgular yol gösterici olabilir:

Ani başlangıçlı en az 2-7 gün süren akut ateşli hastalık,
Baş ağrısı, göz arkasında ağrı,
Kas ve eklem ağrıları,
Döküntü ve kanama bulguları (burun kanaması, dişeti kanaması, cilt altı kanaması…),
Aynı yer ve zamanda Dang vakalarının bulunması ve temas öyküsü,
Endemik bölgeye seyahat öyküsü,


Dengue virüsü tedavisi nasıl yapılır?


Klinik muayene ve kan tetkikleriyle tanı konur. Virüs hastalığın 5. gününe kadar kandan izole edilebilir. Dang hastalarında HIV tarama testleri yanlış pozitif sonuç verebilir. Hastalığa özel bir tedavi yoktur. Semptomlara yönelik tedavi uygulanır.

YOLCULAR İÇİN RİSK

Dang hastalığı birçok ülkede, Doğu Akdeniz, Afrika, Hindistan ve Uzakdoğu'da ayrıca Hawai ve Karayip adalarında, kısmen Amerika Birleşik Devletleri'nin güney eyaletleri ve Avustralya'da görülmektedir. Türkiye'ye komşu Ortadoğu ülkelerinde Dang virüsü 1 ve 2 serotipleri bulunmaktadır. Buralara seyahat edecek yolcular için risk mevcuttur. Yıl boyunca vakalar görülmekle birlikte, vaka yoğunluğu yağışın bol olduğu yıllarda artmaktadır.


Dengüe virüsünden nasıl korunuruz?


Korunma yöntemlerinin başında sivrisinek ısırıklarına karşı alınacak önlemler yer alır ( kapalı giysiler, sivrisinek kovucular, cibinlik, korunmuş ve klimalı odalar ). Dang ateşi için aşı çalışmaları devam etmektedir

SEYAHAT DÖNÜŞÜ ÖNERİLER

Ani başlayan, en az 2-7 gün süren ateş, baş ağrısı, gözlerde ağrı, kas ağrısı, eklem ağrıları, döküntü ve kanama (burun kanaması, Şişeti kanaması, cilt altı kanamaları) şikâyetleriniz varsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun. Doktorunuza seyahatinizden mutlaka bahsedin. (Hastalıkla ilgili bilgiler Seyahat Sağlığı'ndan alınmıştır)

LEYLA BİLGİNEL MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)