comScore

Cünüp olarak oruç tutulur mu? Oruçluyken rüyalanmak orucu bozar mı? (Cünüpken oruç tutmak 2020)

23 Nisan 2020, Perşembe 14:42
Cünüp olarak oruç tutulur mu? Oruçluyken rüyalanmak orucu bozar mı? (Cünüpken oruç tutmak 2020)

Cünüpken oruç tutulur mu, cünüp orucu bozar mı gibi merak edilen aramaları yapan müslüman vatandaşlar için haberimizi hazırladık. Cünüp olan bir kişinin orucunun bozulup bozulmamasıyla ilgili Diyanet'in açıklaması haberimizde.

Cünüpken oruç tutulur mu, oruç tutarken cünüp olmak orucu bozar mı gibi sorular soran müslüman vatandaşlar için Diyanet İşleri tarafından yapılan açıklamaları sizler için derledik. ramazan ayının başlamasıyla birlikte oruç tutacak olan vatandaşlar arasında rüyalanmak orucu bozar mı, cünüpken oruç tutulur mu gibi soruların yanıtları merak ediliyordu. Bu konu hakkında din alimlerinin vermiş olduğu fetvaları sizler için derledik.
 

Cünüpken oruç tutulur mu? Cünüplüyken tutulan oruç kabul olur mu?


Ramazan ayında en çok merak edilen soruların başında cünüpken oruç tutulur mu konusu geliyor. Diyanet tarafından yapılan açıklamada cünüpken oruç tutmayı engelleyen bir durum söz konusu değildir. Yapılan açıklamada, "Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez. Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur" denildi. 


 

Rüyalandıktan sonra cünüp olarak sabahlamak orucu bozar mı?


Ramazan ayında oruç tutan vatandaşlar arasında rüyalanma sonrası cünüp olarak sabahlamanın orucu bozup bozmayacağı konusu sıkça soruluyor. Oruçluyken cünüp olmak orucu bozmayacağı gibi, cünüp olarak sabahlamak da oruca zarar vermez. Fakat gusül abdestini sabah namaz vaktinin çıkmasına kadar ertelemek günahtır. Çünkü bu durumda namaz da terk edilmiş olacağından kişi için günahtır.
 

Oruçluyken regl olmak orucu bozar mı? (Adet olmak oruca zarar verir mi?)


Oruç tutan kadınlarımız için de oruçluyken regle/adet olmak orucu bozar mı sorusu çok soruluyor. Bu konuda da Diyanet tarafından yapılan açıklamalarda adet olan kadınların namaz kılma ve oruç tutmaları yasaktır. Daha sonra bu oruç ve namazların kazasını yapabilirler.
Oruca niyet eden bir kadın, gün içinde adet olursa orucu bozulur. İftar saatine kadar oruçlu gibi davranması doğru değildir.

RAMAZAN HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"