comScore

Cüneyt Çakır'dan telsiz itirafı: 'UEFA'ya gönderiyoruz ama bizde yok'

30 Mayıs 2018, Çarşamba 22:17
Cüneyt Çakır'dan telsiz itirafı: 'UEFA'ya gönderiyoruz ama bizde yok'

Cüneyt Çakır 2018 Dünya Kupası öncesi Türk hakemliğinin genel performansı ve gelecek hakkında konuştu. 

FutbolArena - 2018 Dünya Kupası'nda görev alacak olan Cüneyt Çakır ile birlikte yardımcıları Bahattin Duran ve Tarık Olgun, TRT Spor'da katıldıkları programda Türk hakemliğine dair açıklamalarda bulundu. 

"EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ SAYGI"
Biz birbirimize saygı duymuyoruz. Hakemler hep saygı duyulması istenen kişiler değil mi? Biz nasıl saygı göstereceğiz? Maçlara iyi hazırlanacağız. En iyi şekilde antrenman ve analizlerimizi yaparak sahaya çıkacağız. Biz o şekilde saygı göstereceğiz. Oyunculara ve teknik ekibe, dolayısıyla seyirciye saygı göstereceğiz. Bizim de beklediğimiz, bize de saygı gösterilmesi. Futbolu ileri götürmek istemiyorsak bunu başarmak zorundayız. 

"TÜRK FUTBOLUNDA OLMAYAN BİR ŞEYİ BAŞARDIK"

2006 yılında FIFA kokartı takmaya hak kazandık. Benim bir hedefim vardı. Ülkemi en iyi şekilde temsil etmek. Bizden önce hocalarımız uzun yıllar önce belli dönemlerde, önemli müsabakalara çıktı. 40 yıl hiçbir Türk hakemi Dünya Kupası'nda görev yapamadı. Sonrasında Ahmet Çakar hocamız ülkemizi gururla temsil etti ve sonra büyük bir boşluk. Biz Türk futbolunda olmayan bir şeyi başardık, istikrarı sağladık. 10 yıldır her yaz bir turnuvaya katılıyoruz. Hem Avrupa şampiyonası, hem olimpiyatlar. 1 yaz mevsimine 2 turnuva sığdırdık. Ben ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Aramızda olmayan Hüseyin Göçek, Barış Şimşek, Bülent Yıldırım, Fırat Aydınus hepsinin emeği var. Bu başarı, Türk hakemliğinin başarısı. 

"EN BÜYÜK HEDEFİMİZ..."

Hakemlikten sonra en büyük hedefimiz, bıraktığımız nokta bayrağı genç arkadaşımızı teslim etmek. Dün güzel bir haber aldık. Halil Umut Meler 2. kategoriye yükseldi. Tebrik ediyorum. Çok değerli hakemlerimiz var. Sayın Ali Palabıyık var, çok gelecek vadediyor. 

Cüneyt Çakır merak edilen telsiz konuşmaları hakkında ise, "Telsiz konuşmaları her maçtan sonra kayıt edilir ve bunlar UEFA'ya gönderilir. Ancak ülkemizde yok. Tabi video hakemden sonra olması gerekecek. Şeffaflık önemli." dedi. 

YILDIRIM DEMİRÖREN SAYESİNDE TÜRK HAKEMLİĞİ ÇAĞ ATLADI

Ben 24 yıldır hakemlik yapıyorum. 21 yılını amatör olarak geçirdim. Biz bu işi 3 yıldır profesyonel olarak yapıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde Türk hakemliğinin sahip olduğu imkanlar yok. Bu vesileyle Yıldırım Demirören'e çok teşekkür ediyorum. Bize bu imkanlar, bu fırsatlar veriliyor. 

Türkiye Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"