comScore

Cüneyt Çakır: "Yurt dışında ve Türkiye'de farklı yönettiğimi söylüyorlar ama..."

16 Haziran 2018, Cumartesi 23:27
Cüneyt Çakır:

FIFA 2018 Dünya Kupası'nda görev alan Cüneyt Çakır, kendisine yönelik "Yurt dışında farklı, Türkiye'de farklı maç yönetiyor." gelen eleştirilere cevap verdi. 

FutbolArena - Dünya Kupası'nda Fas - İran maçında görev yapan FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır, NTV'ye konuştu ve birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. 

"ANNEM FUTBOLU BIRAK, HAKEMLİK YAP DERDİ."
Ben 10 yaşında Kartalspor altyapısında 7 yıl futbol oynadım. Arkadaşlarım stilimden dolayı ve 8 numaraları formayı giydiğim için beni Rıdvan Dilmen'e benzetir, Rado derlerdi. 17 yaşında geçirdiğim sakatlıktan dolayı futbola 2-3 ay ara verdim. Takıma döndüğümde antranörümle anlaşamadık. Annem, sen futbolu bırak, hakemlik yap. Dünya Kupası'nda maç yöneteceksin, biliyorum, derdi. Annemin ısrarı sayesinde 17 yaşında mesleğe başladım.

"BABAMIN MAÇLARINI İZLEYEREK BÜYÜDÜM"
Ben babamın maçlarını izleyerek büyüdüm. Hakemliğe başladıktan sonra ise doğal mentörüm oldu. İnsanların beni çok eleştirdiği maçlar değil de, çok iyi yönettin dediği maçlar da bile en ağır eleştirileri babamdan aldım. Onun tecrübesi benim için çok değerli. İyi ki onun peşinden gitmişim.

"HAKEMLİĞE BAŞLADIĞIMDA..."

Eşimi tanıdığımda 16 yaşındaydım. Hakem olmadan önce, amatör hakemlik hayatımda ve profesyonel dönemimde hep onun desteğini hissettim. Klasmanları birlikte atladık diyebilirim. Benim başladığım dönem, hakem sayısı maç sayısına yetmiyordu. O gün gittiğimiz toprak sahadaki tüm maçları yönetirdik. O yorgunluk ve yoğunlukta sevgisi ve fedakarlığıyla hep benimleydi.

"İNSANLARIN DUALARIYLA 1.5 AYDA HASTALIĞI ATLATTIM"

Her hakemin iki hayali vardır. Birincisi Dünya Kupası'nı yönetmek, ikincisi Şampiyonlar Ligi'nde final maçı yönetmek. Çok şükür 2015 yılında bana nasip oldu. Bunun için çok çalıştık, planlı ve programlı ilerledik, basamakları teker teker çıktık. Türk futbolu adına bir onur gecesiydi. Hiç tanımadığım insanlardan mesajlar, telefonlar geldi. Benim için bir önemi daha var. O sezon Gençlerbirliği-Karabük maçı esnasında ciğerimden bir rahatsızlık geçirmiş ve maçı yarım bırakmak zorunda kalmıştım. İnsanların dualarıyla 1,5 ayda hastalığı atlattım. UEFA'nın YoYo testini koşarak, başarıyla tamamladım ve bu onuru ülkemize yaşattık. Bizim için en büyük başarı ise bayrağımızı genç hakemlere emanet etmektir. Benim için en büyük öncelik genç hakemlerdir.

"YURT DIŞINDA BAŞKA, TÜRKİYE'DE BAŞKA YÖNETTİĞİMİ SÖYLEDİLER AMA..."

Yurtdışında başka, Türkiye'de başka yönettiğimi söylediler. Bunu en iyi anlatacak şeyi söyleyeyim. 2018 Dünya Kupası'na seçildiğimi FIFA'dan gelen e-maille aldım. O mailde şunlar yazıyordu: "Sizi tebrik ederiz. Uluslararası arenada ve ülkenizde yönettiğiniz maçlardaki başarılı performansınızdan dolayı Rusya'da düzenlenen turnuvaya katılmaya hak kazandınız." Bence başka söze gerek yok.

Dünya Kupası Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (21 Eylül 2020)