comScore

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 'Sokağa çıkma yasağında yeni dönem'

28 Mayıs 2020, Perşembe 20:08
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 'Sokağa çıkma yasağında yeni dönem'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, normalleşme planı hakkında alınan yeni kararları açıkladı. 

FutbolArena - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs salgını nedeniyle önümüzdeki normalleşme dönemine dair alınan kararları açıkladı. 

* Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran itibariyle kaldırılacak. 
* İdari izindeki kamu personeli 1 Haziran'da çalışmaya başlayacak. 
* 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı bir süre daha devam edecek. 20 yaş altına sokak  sınırlaması 18 yaşa indirilerek devam edecek. 
* Restoran ve kafeler 1 Haziran'da açılacak. 22:00'ye kadar hizmet vermeye devam edecek. Eğlence mekanlarıyla nargile satışı kapsamın dışındadır. Plaj, milli parlak ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'da faaliyete geçirilecek. 
"Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır"
* Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı belirli kurallar dahlinde kaldırılmıştır.
* Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Hazarin'dan itibaren şartlar dahilinde açılacaktır.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGEYİ YAYINLADI: "SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI"

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildi.
Koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri yönetebilmek adına alınabilecek ek tedbirler 28.05.2020 Perşembe günü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirilmiş; Bilim Kurulunun önerileri ve Koronavirüsle mücadelede edinilen tecrübeler ışığında, büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerimizde 29.05.2020 saat 24.00 ile 31.05.2020 saat 24.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına karar verildi.
Bugüne kadar alınan tedbirlerin, salgının yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla yukarıda belirlenen çerçevede büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 ilimizde İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca il valileri/hıfzıssıhha kurulları tarafından aşağıdaki kararların alınması gerekmektedir.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)