comScore

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: "21 yeni karar ve tedbir!"

18 Mart 2020, Çarşamba 19:12
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya'da gerçekleşen Koronavirüs toplantısının ardından alınan yeni karar ve tedbirleri açıkladı. 

FutbolArena - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya'da Koronavirüs salgınıyla ilgili Çankaya'da gerçekleşen toplantının ardından Ulusa Sesleniş konuşması yaptı. 

"HIZLI VE ETKİLİ ÖNLEMLER"
Dünyada ağır sonuçları olan salgınlar, aynı zamanda büyük, siyasi ve sosyal ekonomik dönüşlerin de tetikleyicisi olmuştur. Ayrıca dünyamız 2009 yılındaki domuz gribi, 2014 ebola, 2016 zika virüsü gibi tehditlerle yüzleşmiştir. Her türlü salgın hastalığa karşı hızlı ve etkili önlemler alınması gerekiyor. 

"ÜLKEMİZ BU SÜRECE EN HAZIRLIKLI ŞEKİLDE YAKALANDI"

Son aylarda hep birlikte şahit olduğumuz gelişmeleri değerlendiriyoruz. Yaşadığımız süreci insanlık üzerinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkaracağını bilemiyoruz. Bugünkü dünyanın nasıl bir geleceğe evrileceğini kestirmek zor. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceği, gidemeyeceği ortada. Türkiye'nin bu fotoğrafı kendi içinde avantajlı bir yerde durdururak oraya bunu döndürmesi şart. Son 17 yılda ülkemizin temel hizmet alanlarında ve altyapısında gerçekleştirdiğimiz büyük dönüşüm sayesinde hamdolsun bu sürece olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalandı. 

"HASTALIK TESPİT EDİLEN KİŞİ 200.000"

Bilindiği gibi yeni koronavirüs veya covid-19 hastalığı ilk olarak 2019 Aralık'ta Çin'de tespit edildi. İlk ölüm haberi Ocak'ta geldi. Hemen ardından hastalık Tayland, Japonya ve ABD'de görüldü. Ocak son haftasında Çin yönetimi virüsün görüldüğü şehirleri karantinaya almaya başladı. Covid-19 Avrupa'da ilk olarak 27 Ocak'ta Fransa'da tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü Ocak sonunda acil durum ilan etmeye karar verdi. Bugün itibariyle dünyada covid-19 hastalığı tespit edilen kişi sayısı 200.000 Bu hastalıktan ölenlerin sayısı 8.000'e yaklaştı. Hastalık teşhisi konanlardan 80 bini iyileşirken, kalanların tedavisi devam ediyor. 

"EVDE KALMA SÜRESİNİ 3 HAFTAYLA SINIRLI TUTABİLİRİZ"

Bu süreçte Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklar olarak aldığımız tedbirlere destek veren, meseleye ahlaklı ve vicdanlı şekilde yaklaşan herkese şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Bu süreçte adeta virüs ülkemize gelmekte niye geç kaldı diye dizlerini dövenler, yalan haberlerle milletimizin moralini bozmaya çalışanlar da oldu.  Dünyadaki diğer ülkeler gibi Türkiye'deki tedbirler de salgın riski ortadan kalkana kadar geçici olarak uygulanacaktır. Eğer tedbirlere gerekli hassasiyeti gösterirsek evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz. Bireysel temizlik de çok büyük önem taşıyor.

"MÜMKÜN OLDUĞUNCA EVLERİNİZDEN ÇIKMAYINIZ"

Covid-19 tehdidi geçene kadar mümkün olduğu kadar evlerinizden çıkmayınız. Kendimiz zarar görmesek de taşıdığımız virüsü Allah muhafaza sevdiklerimize bulaştırabiliriz. Sosyal mesafeyi ne kadar korur, sosyal hareketliliği ne kadar azaltırsak virüsün tehdidini o derece düşürürüz. 

"65 YAŞ ÜZERİ VE TÜM VATANDAŞLARIMIZA MASKE VE KOLONYA DAĞITACAĞIZ"

Vakit, yapabileceğimiz her şeyi evimizden yapma, dış dünya ile fiziki irtibatımızı asgariye indirme vaktidir. Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız tehdit ortadan kalkana kadar evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemeli. İşlerinde giden vatandaşlarımız, hemen evlerine dönmeli ve ilk iş olarak sabunla elini ve yüzünü yıkamalıdır. 65 yaş üzeri tüm vatandaşlarımıza maske ve kolonya dağıtacağız. "SÜREKLİ YENİ VE ETKİLİ TEDBİRLER ALIYORUZ"

Virüs salgınının ilk ortaya çıktığı günlerden itibaren Türkiye olarak hızlı kararlar alarak, süratle uygulamaya geçirerek, ülkemizin bu krizden en az şeklinde etkilenmesi için elimizen geleni yapmaya çalıştık ve yapmaya devam edeceğiz. Virüsün ülkemize sirayeti hem oldukça geç, hem de oldukça sınırlı olmuştur. Bu olumlu görüntüyü sürdürmeye kararlıyız. Sürekli yeni ve etkili tedbirler alıyoruz.

"2 AYLIK DİRENME SÜRESİ" 

Hastalığın çıktığı ilk günden itibaren, arkadaşlarımız ekonomik etkilerini yakından takip ediyor. Özellikle ekonomi yönetimimiz ve ilgili bakanlarımız, tüm iş dünyasının taleplerini, öngürlerini toplayarak hazırlıklarını yaptı. 2 aylık direnme süresini en iyi şekilde atlatacağımıza inanıyorum. 

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN ALINAN KARAR VE TEDBİRLERİ AÇIKLADI:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, SinemaTiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve EtkinlikOrganizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6'şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay
öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank'a olan kredi borçlarının, Nisan,
Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz. 

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10'a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz..

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece
faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine
gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

20- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar
geliştireceğiz.

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye
alıyoruz

FutbolArena Haber Turu (28 Eylül 2020)