comScore

Cumhurbaşkanı Erdoğan: '20 yaş altına sokağa çıkma yasağı'

03 Nisan 2020, Cuma 20:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan: '20 yaş altına sokağa çıkma yasağı'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs salgını süresince alınan yeni tedbirleri açıkladı ve 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı geldiğini duyurdu. 

FutbolArena - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu tavsiyesi doğrultusunda alınan yeni kararları basın toplantısında açıkladı. 


"ŞEHİRLERDE ARAÇ GİRİŞ ÇIKIŞI KAPATILDI"
"Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyük şehri ile Zonguldak ilimizi belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz. 30 büyük şehrimizde Zonguldak'ta başlatacağımız araç giriş çıkışı yasağını ilk etapta 15 gün süreyle uygulayacağız. Gerekirse süreyi uzatacağız. Bir başka tedbirimiz, ülkemizin tamamına 65 yaş üzeri olduğu gibi, 20 yaş altı vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarına yasak getirdik. 

"YENİ TEDBİRLER"

Yarından itibaren pazar yerleri ve marketlerde herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanları toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde benzer tedbirler alınacaktır. Türkiye genelinde insan hareketliliği azaltmak için gereken tedbiri almayı sürdüreceğiz. Şehirlerimizin tamamında insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbirler, yarından itibaren il pandemi tarafından alınıp uygulanabilecektir. Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık şekilde bir arada bulunulamayacak. İkazlara uymanayanlara gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır. 

"CEMİL TAŞÇIOĞLU VE SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ"

Salgın sürecinde en büyük yükü omuzlayan sağlık çalışanlarımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Milletimiz, tüm sağlık çalışanlarımızın gösterdiği fedakarlığı asla unutmayacaktır. Bu vesileyle geçtiğimiz günlerde Covid-19 hastalığından kaybettiğimiz Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu hocamızın adını Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanemize vereceğimizi söylüyorum. Bu hastanemiz artık Cemil hocamızın adıyla anılacaktır. Cemil hocamıza Allah'tan rahmet, eşine ve tüm ailesine sabırlar diliyorum. Bu salgında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. 

İŞTE YENİ KARARLAR

"30 büyük şehrimizde Zonguldak'ta başlatacağımız araç giriş çıkışı yasağını ilk etapta 15 gün süreyle uygulayacağız."

"20 yaş altı sokağa çıkma yasağı"

"Market ve pazarlarda maske zorunluluğu"

"Sokaklar dahil kamuya açık yerlerde bir arada bulunulmayacak."

"İkazlara uymayanlara adli ve idari ceza!"

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"