comScore

Cuma namazı nasıl kılını? Cuma namazında hangi dualar okunur? (25 Mayıs Cuma namazı)

25 Mayıs 2018, Cuma 10:25
Cuma namazı nasıl kılını? Cuma namazında hangi dualar okunur? (25 Mayıs Cuma namazı)

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kılmayı bilmeyenler için haberimizi hazırladık. Cuma namazında hangi dualar okunur? Cuma namazı kaç rekat kılınır? Cuma namazından önce abdest şart mı? Cuma namazı kılmadan önce neler yapılmalı gibi soruların yanıtları haberimizde.

Cuma namazı nasıl kılınır sorusu internette çok fazla aratılan bir konu oldu. Müslüman vatandaşların mübarek cuma gününde namaz kılmadan önce kafalarındaki soru işaretlerini giderme adına cuma namazı nasıl kılınır şeklinde aramalar yaptığı görülüyor. Cuma namazı kaç rekat kılını? Cuma namazından önce abdest nasıl alınır? Cuma namazında hangi dualar okunmalı? Cuma namazı duaları nedir gibi birçok sorunun yanıtı haberimizde.
 

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır?


Müslüman alemi için en mübarek gün olarak kabul edilen cuma günü ibadet etmek isteyen vatandaşlar cuma namazı saatlerini tkaip ederek namazlarını kılıyor. Peki cuma namazı nasıl kılınıyor? Cuma namazı kılmayı bilmeyenler için bu sorunun yanıtını veriyoruz. 

Cuma namazı, cuma günleri öğlen kılınır. Cuma namazında ilk olarak sünnet kılınır. Sünnetin ardından imam minbere oturur ve müezzin iç ezanı okur. Ezanın ardından imam iki kısımlık hutmesini okur. Hutbede cemaate faydalı dini bilgiler ve yönlendirici konuşmalar yapılır. Ardından imam iki rekat cuma namazı kıldırır. Ardından iki rekat cuma farzı kılınır. Farzın ardından cumanın son sünneti öğlen kılınan ilk sünnet gibi kılınır ve cuma namazı tamamlanır. Cuma namazı 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz ve 4 rekat son sünnet olarak toplamda 10 rekattır.

 

Cuma namazında hangi dualar okunur? Cuma namazı duaları nelerdir?


Cuma namazında hangi duaların okunacağını bilmeyenler için cuma namazı dualarını sizler için hazırladık. İşe adım adım cuma namazı duaları:

Önce niyet ederiz "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının iki rekat farzını kılmaya. Uydum imama "Tekbir getirerek "Allahu Ekber" diyerek namaza başlarız.

Eller bağlandıktan sonra sessizce "Sübhaneke"yi okuruz. Sonra Ayakta birşey okumadan imamı dinleriz, sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gideriz.

Rükûda üç defa "Sübhâne Râbbiye'l-Azim" dedikten sonra doğruluruz.

Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" deriz. Tam doğrulunca da "Rabbenâ leke'l hamd" dedikten sonra

"Allahu Ekber" deyip secdeye gideriz. Secdede üç defa : "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" deriz.

"Allahu Ekber" diyerek otururuz. Tekrar... "Allahu Ekber" deyip secdeye gideriz. Secdede üç defa : "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" deriz.

"Secdeden "Allahu Ekber" deyip ayağa kalkarız, böylece ikinci rekat başlamış olur. Ayağa kalkınca elleri bağlayıp hiç birşey okumadan imamı dinleriz. Sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gideriz.

Rükuda üç defa "Sübhane rabbiyel azim" dedikten sonra doğruluruz.

Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" deriz. Tam doğrulunca da "Rabbenâ leke'l hamd" diyerek...

"Allahu Ekber" deyip secdeye gideriz. Secdede üç defa : "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" deriz. "Allahu Ekber" diyerek otururuz. Tekrar...

"Allahu Ekber" deyip secdeye gideriz. Secdede üç defa : "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" deriz.

"Allahu Ekber" deyip: "Tahiyyata otururuz. Oturduktan sonra "Ettehiyyâtü, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ" dualarını okuruz.

Dualar bitince imamla birlikte yüzümüzü önce sağ tarafa çevirerek. "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diyerek selam veririz. Sonra sola çevirip yine "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diyerek selam veririz. Böylece Cuma namazının iki rekatlık farzı sona ermiş olur.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"