comScore

Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur?

05 Ekim 2018, Cuma 11:26
Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur?

Cuma namazı kılmak isteyen müslüman vatandaşlar için Cuma namazı kaç rekattır sorusunun yanıtını haberimizde veriyoruz. Müslüman alemi için en mübarek günlerden olan cuma gününde Cuma namazı kılmak isteyenler, Cuma namazı nasıl kılınır ve hangi dualar okunur sorusunun yanıtını haberimizde bulabilir.

Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı nasıl kılınır ve hangi dualar okunur sorusunun yanıtını hazırladık. Müslüman vatandaşlar için mübarek olarak sayılan cuma gününde cuma namazı öncesi merak edilen cuma kaç rekattır, cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazında hangi dualar okunur gibi soruların yanıtlarını haberimizde bulabileceksiniz. 5 Ekim Cuma gününde ibadetlerini yapmak isteyen vatandaşlar için tüm bilgiler burada. 
 

Cuma namazında hangi dualar okunur? Cuma namazı nasıl kılınır?


Cuma namazı farz namazlarından biridir. Müslüman vatandaşlar cuma gününde cuma namazının farzı olarak 2 rekat namaz kılarlar. Diğer namazlardan farkı, namazdan önce cuma hurbesinin okunmasıdır. Cuma namazının ilk sünneti öğle namazının ilk sünneti gibi 4 rekat olarak kılınır. İlk sünnetten sonra imam hutbe vermeye başlar ve cuma namazına niyet edilir. 

Ardından "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının 2 rekat farzını kılmaya. Uydum hazır olan imama" diyerek niyet edilir ve "Allahu Ekber" diyerek tekbir getirilir. 
Tekbirden sonra eller bağlanır ve sessiz bir şekilde Sübhaneke okunur. Ardından imamın surelerini bitirmesini bekleriz ve "Allahu Ekber" diyerek rükuya eğiliriz. Rüku da 3 kere "Sübhane Rabbiyel Azi" der ve doğruluruz. Doğrultuktan sonra da "Rabbena leke'l hamd" denir. 

Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gideriz. Secdede 3 kere "Sübhâne rabbiyel-a 'alâ" deriz. "Allahu Ekber" diyerek dizlerimizin üzerinde otururuz. Tekrar "Allahu Ekber" dedikten sonra yine secdeye gideriz ve 3 kere "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" deriz."Allahu Ekber" diyerek secdeden ayağa kalkarız ve ikinci rekâta başlarız. Ayağa kalktıktan sonra ellerimizi bağlarız ve hiçbir şey okumadan imamı dinleriz.

İmam sureleri bitirdikten sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gideriz. Rüku'da 3 kere "Sübhâne Râbbiye'l-Azim" der ve doğruluruz. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh", tam doğrulunca ise "Rabbenâ leke'l hamd" deriz.

Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gideriz. Secdede 3 kere "Sübhâne rabbiyel-a 'alâ" deriz. "Allahu Ekber" diyerek dizlerimizin üzerinde otururuz. Tekrar "Allahu Ekber" dedikten sonra yine secdeye gideriz ve 3 kere "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" deriz.

Secdeden kalkarken "Allahu Ekber" diyerek Tahiyyata otururuz ve Ettehiyyâtü, Allâhumme Salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz. Dualar bittikten sonra imamla birlikte önce yüzümüzü sağa çevirir "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" der selam veririz. Aynı şekilde sola da selam verdikten sonra Cuma namazının farzı tamamlanmış olur.

Cuma namazının farzından sonra 4 rekâtlık son sünnet kılınır. 4 rekâtlık son sünnet, öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Farzdan sonra zuhr-i ahir namazı kılınır. Bu namaz öğle namazının farzı gibi kılınır, ancak niyeti farklıdır. "Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya" diye niyet edilir. Son olarak öğle vaktinin sünneti niyeti ile 2 rekâtlık sünnet namazı kılınır.
 

Cuma namazı saatleri 5 Ekim 2018 (İstanbul cuma namazı saati)


Cuma namazı saati, cuma saat kaçta, cuma namazı saati, cuma namazı İstanbul gibi aramalar yapanlar için Diyanet İşleri'nin açıkladığı cuma namazı saatlerini aşağıdaki linkten bulabilirler. Müslüman alemi için en kutsal gün olan cuma günü namaz kılmak isteyenler için cuma namazı saatleri burada.

CUMA NAMAZI SAATLERİ! TIKLA >>

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2019)

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.