comScore

Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur? (21 Eylül Cuma)

21 Eylül 2018, Cuma 10:24
Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur? (21 Eylül Cuma)

Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı nasıl kılınır ve hangi dualar okunur sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. 21 Eylül Cuma namazı kılmak isteyen vatandaşlar için okunacak dualar, namazın nasıl kılınacağı ve kaç rekat olacağıyla ilgili tüm bilgiler haberimizde.

Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı kılmak için bugün camiilre gidecek olan Müslüman vatandaşlar için Cuma namazı rekat sayısıyla ilgili bilgileri hazırladık. Cuma namazı nasıl kılınır, Cuma namazında hangi dualar okunur gibi soruların yanıtları da haberimizde olacak. 21 Eylül 2018 Cuma namazı saatleri de burada. Diyanet İşleri'nden yapılan resmi açıklamalarla birlikte cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazı kaç rekattır, cuma namazı rekat sayısı, cuma namazının önemi gibi birçok konuya yanıt veriyoruz.
 

Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı rekat sayısı kaçtır?


Cuma namazı, cuma günleri öğlen kılınır. Cuma namazında ilk olarak sünnet kılınır. Sünnetin ardından imam minbere oturur ve müezzin iç ezanı okur. Ezanın ardından imam iki kısımlık hutmesini okur. Hutbede cemaate faydalı dini bilgiler ve yönlendirici konuşmalar yapılır. Cuma namazı: 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat Zühri Ahir (Son öğle) ve 2 rekat vaktin son sünneti olmak üzere toplam 16 rekat namaz kılınır.

Cuma namazı aşağıdaki şekilde kılınır:
4 rekat cumanın ilk sünneti,
2 rekat cumanın farzı, 
4 rekat cumanın son sünneti,
4 rekat Zuhri ahir,
2 rekat vaktin son sünneti


 

Cuma namazında hangi dualar okunur? 


Cuma namazında hangi duaların okunacağını bilmeyenler için cuma namazı dualarını sizler için hazırladık. İşe adım adım cuma namazı duaları:

Önce niyet ederiz "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının iki rekat farzını kılmaya. Uydum imama "Tekbir getirerek "Allahu Ekber" diyerek namaza başlarız.

Eller bağlandıktan sonra sessizce "Sübhaneke"yi okuruz. Sonra Ayakta birşey okumadan imamı dinleriz, sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gideriz.

Rükûda üç defa "Sübhâne Râbbiye'l-Azim" dedikten sonra doğruluruz.

Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" deriz. Tam doğrulunca da "Rabbenâ leke'l hamd" dedikten sonra

"Allahu Ekber" deyip secdeye gideriz. Secdede üç defa : "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" deriz.

"Allahu Ekber" diyerek otururuz. Tekrar... "Allahu Ekber" deyip secdeye gideriz. Secdede üç defa : "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" deriz.

"Secdeden "Allahu Ekber" deyip ayağa kalkarız, böylece ikinci rekat başlamış olur. Ayağa kalkınca elleri bağlayıp hiç birşey okumadan imamı dinleriz. Sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gideriz.

Rükuda üç defa "Sübhane rabbiyel azim" dedikten sonra doğruluruz.

Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" deriz. Tam doğrulunca da "Rabbenâ leke'l hamd" diyerek...

"Allahu Ekber" deyip secdeye gideriz. Secdede üç defa : "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" deriz. "Allahu Ekber" diyerek otururuz. Tekrar...

"Allahu Ekber" deyip secdeye gideriz. Secdede üç defa : "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" deriz.

"Allahu Ekber" deyip: "Tahiyyata otururuz. Oturduktan sonra "Ettehiyyâtü, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ" dualarını okuruz.

Dualar bitince imamla birlikte yüzümüzü önce sağ tarafa çevirerek. "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diyerek selam veririz. Sonra sola çevirip yine "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diyerek selam veririz. Böylece Cuma namazının iki rekatlık farzı sona ermiş olur.
 

Cuma namazının önemi nedir? Cuma namazı neden önemli?


Cuma; cem olmak, toplanmak manalarına gelir Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür.Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar Topluca yapılan bu ibadet, o günü bayram günü değerine yükseltir.

Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü`l-eyyam, yani, günlerin itibarlısı,efendisi de denir.Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhur ettiği rivayet edilir.

21 EYLÜL CUMA SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!