comScore

Cuma namazı kaç rekat? Cuma rekat sayısı kaçtır? (Cuma rekatı 14 Eylül)

14 Eylül 2018, Cuma 09:23
Cuma namazı kaç rekat? Cuma rekat sayısı kaçtır? (Cuma rekatı 14 Eylül)

Cuma rekat sayısı kaçtır? Cuma kaç rekat kılınır? Cuma namazı rekat sayısı kaç gibi merak edilen aramaların yanıtlarını veriyoruz. Cuma namazı kılmak isteyenler öncesinde cuma rekat sayısını öğrenerek camiilere akın ediyor. Cuma namazı rekat sayısı hakkında detaylı bilgiler haberimizde.

Cuma namazı kaç rekat kılınır? Cuma rekat sayısı, cuma namazı rekat, cuma rekatı kaçtır, cuma namazı rekatı, cuma namazı rekat sayısı ne kadar gibi merak edilen birçok farklı aramanın yanıtını haberimizde bulabilirsiniz. Müslüman alemi için önemli günlerden biri olan cuma gününde cuma namazı kılmak isteyenler için cuma rekat sayısı kaçtır adlı haberimizi hazırlayarak, cuma namazı öncesi rekat sayısını bilerek camiiye gitmek isteyenlere bilgi veriyoruz. İşte cuma namazı rekat sayısı hakkında bilinmeyenler:
 

Cuma namazı kaç rekat? Cuma rekat sayısı kaçtır? (14 Eylül Cuma)


Cuma namazı, cuma günleri öğlen kılınır. Cuma namazında ilk olarak sünnet kılınır. Sünnetin ardından imam minbere oturur ve müezzin iç ezanı okur. Ezanın ardından imam iki kısımlık hutmesini okur. Hutbede cemaate faydalı dini bilgiler ve yönlendirici konuşmalar yapılır. Cuma namazı: 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat Zühri Ahir (Son öğle) ve 2 rekat vaktin son sünneti olmak üzere toplam 16 rekat namaz kılınır.

Cuma namazı aşağıdaki şekilde kılınır:
4 rekat cumanın ilk sünneti,
2 rekat cumanın farzı, 
4 rekat cumanın son sünneti,
4 rekat Zuhri ahir,
2 rekat vaktin son sünneti
 

Cuma Namazı neden önemlidir? Cuma ne demek?


Cuma; cem olmak, toplanmak manalarına gelir Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür.Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar Topluca yapılan bu ibadet, o günü bayram günü değerine yükseltir.

Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü`l-eyyam, yani, günlerin itibarlısı,efendisi de denir.Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhur ettiği rivayet edilir.

CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN >>

FutbolArena Transfer Arenası (23 Ağustos 2019)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.