comScore

Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı rekat sayısı 29 Haziran

29 Haziran 2018, Cuma 09:05
Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı rekat sayısı 29 Haziran

Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı rekat sayısı kaçtır? Cuma namazı kılmak isteyen vatandaşlar için cuma namazı rekat sayısını ve cuma namazının önemini sizler için hazırladık. Cuma günü kılınan namaz kaç rekat olur, cuma namazı rekat sayısı kaçtır gibi soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı kılmak isteyen vatandaşların sıkça sorduğu cuma namazı rekat sayısı kaç sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz. 29 Haziran cuma günü namaz kılmak isteyen vatandaşlar cuma namazı rekat sayısını merak ediyor. Cuma namazının önemi, cuma namazı abdesti ve cuma rekat sayısı gibi merak edilen konulara yanıt veriyoruz. 
 

Cuma Namazı neden önemlidir? Cuma ne demek?


Cuma; cem olmak, toplanmak manalarına gelir Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür.Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar Topluca yapılan bu ibadet, o günü bayram günü değerine yükseltir.

Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü`l-eyyam, yani, günlerin itibarlısı,efendisi de denir.Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhur ettiği rivayet edilir.

 

Cuma namazı kaç rekat? Cuma rekat sayısı kaçtır? (1 Haziran cuma namazı nasıl kılınır?)


Cuma namazı kılmak isteyen vatandaşlar için 1 haziran cuma rekat sayısını sizler için yazıyoruz. Cuma namazı, cuma günleri öğlen kılınır. Cuma namazında ilk olarak sünnet kılınır. Sünnetin ardından imam minbere oturur ve müezzin iç ezanı okur. Ezanın ardından imam iki kısımlık hutmesini okur. Hutbede cemaate faydalı dini bilgiler ve yönlendirici konuşmalar yapılır. Cuma namazı: 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat Zühri Ahir (Son öğle) ve 2 rekat vaktin son sünneti olmak üzere toplam 16 rekat namaz kılınır.

CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLA >>

FutbolArena Haber Turu (23 Ekim 2019)

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.