comScore

Cuma namazı abdest şart mı? Cuma abdesti nasıl alınır?

13 Temmuz 2018, Cuma 10:08
Cuma namazı abdest şart mı? Cuma abdesti nasıl alınır?

Cuma namazı abdesti nasıl alınır? Abdest nasıl alınır? 13 Temmuz Cuma günü ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımız camilere giderek ibadetlerini yerine getirecek. Cuma namazı öncesinde en çok aranan soruların başında Cuma namazı abdesti nasıl alınır? Cuma namazı abdesti gibi sorular geliyor.

FutbolArena - Cuma abdesti nasıl alınır? Cuma namazı abdesti nasıl alınır, Cuma namazı abdesti gibi soruların yanıtı haberimizde. Cuma günü dini dini vecibelerin yerine gitirmek isteyen vatandaşlarımız camilere akın ederek Cuma namazı ibadertlerini yetine getirecek. Cuma namazı abdesti alırken söylenmesi gereken dualar. Cuma namazı öncesinde en çok aranan konuların başında Cuma namazı abesti nasıl alınır, Cuma namazı abdesti almayı öğrenme gibi sorular geliyor.


Cuma namazı abdesti nasıl alınır? Cuma namazı abdesti


Müslüman aleminin en mübarek günü olarak kabul edilen Cuma gününde dini vecibelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımız camilere akın edere Cuma namzını kılacak. Cuma namazı öncesinde ise yapılması gereken işlerin başında Cuma namazı abdesti almak gerekiyor. Cuma namazı abdesti nasıl alınır, Cuma namazı abdesti alma rehberi haberimizde.

İŞTE CUMA NAMAZI ABDESTİ ALINIRKEN SÖYLENENMESİ GEREKEN DUALAR
Abdeste “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diyerek başlanır.Sonra “Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim” diyerek Euzü-besmele çekilir. Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, Ellerri yıkamak farzdır.(Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)

Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır, Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür, Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır, yüzü yıkamak farzdır. Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Kolları yıkamak farzdır. Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, başı messh etmek farzdır. (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)

Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir, Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir, Sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır, Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır. Ayakları yıkamak farzdır.

Böylece abdest sona erer. Abdestten sonra abdest namazı kılınabilir.


CUMA NAMAZI ABDESTİ NASIL ALINIR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"