comScore

Cuma namazı abdest nasıl alınır? Cuma abdesti şart mı? (4 Mayıs 2018 Cuma)

04 Mayıs 2018, Cuma 09:57
Cuma namazı abdest nasıl alınır? Cuma abdesti şart mı? (4 Mayıs 2018 Cuma)

Cuma abdesti almak isteyen vatandaşların merak ettiği konuları sizler için yazıyoruz. Cuma abdesti nasıl alınmalı, cuma günü abdest almak mecburi mi? Cuma namazı öncesi abdest alırken nasıl dua okunur gibi soruların yanıtları haberimizde.

Cuma abdest şart mı? Cuma abdesti nasıl alınır? Müslüman aleminin en mübarek gün olarak kabul ettiği cuma gününde abdest almak fayalı mı? Cuma namazı öncesinde vatandaşların mutlaka yapması gerekenlerin başında cuma abdesti almak geliyor. Cuma abdesti almadan cuma namazı kılmak doğru mu? Cuma abdestiyle ilgili bütün bilinmesi gerekenler haberimizde.
 

Cuma Abdest nasıl alınır? Cuma namazı öncesi abdest şart mı?


Cuma namazı ve her namaz öncesi abdest alınması şarttır. Abdest, vücudun belli uzuvlarını usulüne uygun olarak yıkamak ve mesh etmek suratiyle yapılan temizliktir. Abdest, her türlü pislik ve kirlilikten kurtulmak için önemli bir ibadettir. 

Abdeste “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diyerek başlanır.
Sonra “Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim” diyerek Euzü-besmele çekilir. Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, Ellerri yıkamak farzdır.(Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)

Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır, Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür, Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır, yüzü yıkamak farzdır. Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Kolları yıkamak farzdır. Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, başı messh etmek farzdır. (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)

Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir, Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir, Sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır, Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır. Ayakları yıkamak farzdır.

Böylece abdest sona erer. Abdestten sonra abdest namazı kılınabilir.


 

İstanbul Cuma Namazı saati kaçta? Cuma Namazı saat kaçta kılınır? (4 Mayıs 2018)


İstanbul Cuma Namazı saati kaçta? aramalarında yanıtları haberimizde veriyoruz. Ankara Cuma Namazı, Konya Cuma Namazı saati, İzmir Cuma Namazı saatleri, Adana Cuma Namazı saati ve tüm illeri Diyanet İşleri'nin açıkladığı saatlere göre haberimizde bulabilirsiniz. 

Cuma Namazı saatleri için TIKLA!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"