comScore

Cuma ezanı bugün kaçta okunuyor? Cuma namazı saat kaçta? Cuma namazı nasıl ve kaç rekat kılınır? (İstanbul, Ankara, İzmir, Cuma namazı saatleri 4 Mayıs 2018)

04 Mayıs 2018, Cuma 12:21
Cuma ezanı bugün kaçta okunuyor? Cuma namazı saat kaçta? Cuma namazı nasıl ve kaç rekat kılınır? (İstanbul, Ankara, İzmir, Cuma namazı saatleri 4 Mayıs 2018)

Tüm Müslüman ve İslam aleminin 4 Mayıs 2018 Cuma günü mübarek olsun. Cuma günü Cuma namazını heyecanla bekleyen Müslüman vatandaşlarımız için Cuma namazı saat kaçta, Cuma ezanı kaçta okunuyor ve en önemlisi Cuma namazının farzları, Cuma nasıl nasıl kılınır? gibi önemli soruların cevaplarını haberimizin devamında bulabilirsiniz. 

FutbolArena - Tüm Müslüman aleminin Cuma günü mübarek olsun. Hayırlı Cumalar. Cuma günü İslam alemi büyük bir heyecanla Cuma namazi saatini merak ediyor. Cuma namazı saatini merak edenler aynı zamanda Cuma ezanı kaçta okunuyor ve Cuma namazı kaç rekat kılınır? sorularının cevaplarına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. Bu mübarek günde ibadetlerini gerçekleştirecek olanlar cuma ezanı saat kaçta araştırıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve tüm illerin Cuma namazı saati, Cuma ezanının kaçta okunacağına dair tüm gelişmelere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 


Cuma namazı farzları nelerdir? Cuma namazı neden önemlidir?


"Bizler Ehl­-i Kitab'a göre en son gelmişken, kıyamet gününde faziletçe en başa geçecek olanlarız. Şundan dolayı ki, bizden evvel onlara Kitab verildi de Allah'ın onlara farz buyurduğu gün bu cuma  günü iken, onlar anlaşmazlık çıkarıp başka günlere saygı gösterdiler. Bize ise o güne itibar etmek hususunda Hak Teala hidayet verdi (Doğru yolu gösterdi). Artık bu hususta insanlar bizden geri kalmış oldular. Yahudilerin ibadet günü yarın (cumartesi), Hristiyanlarınki ise öbür gündür (pazar)." (Tecrîd, III/3) Âdem o gün yaratıldı, o gün cennetten yere indirildi, o gün tövbesi kabul edildi ve o gün vefat etti, kıyamet günü de o gün kopacaktır. İns ve cinden başka hiçbir yaratık yoktur ki, tan yeri ağardıktan gün doğuncaya kadar ­kıyamet belki bu gün kopar korkusu ile­ kulak kabartmasın. Bir de o günün içinde bir saat vardır ki, bir Müslüman kul, o vakte denk gelip, o esnada namaz kılıp Allah Teâlâ Hazretleri'nden bir hacetini dilerse, onu Allah Teala muhakkak ona verir." (Tecrîd, III/4­5; Müslim, Cum'a, 17)


Cuma namazı kaç rekat kılınır?


"4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat Zühri Ahir (Son öğle) ve 2 rekat vaktin son sünneti olmak üzere toplam 16 rekat namaz kılınır. Abdest alındıktan sonra cuma namazı kılmaya başlanır.

 

Cuma mesajları - (Cuma namazı 4 Mayıs 2018)


Allah'ım! Akşama ulaştığımız gibi sabaha, sabah ulaştığımız gibi de akşama ulaşmayı nasip eyle. Sağlımızı koru ve hastalara şifa ver. Hayırlı bereketli cumalar dilerim.
- Allah'ım, habibin Muhammed Mustafa'ya, ailesine ve dostlarına rahmet eyle ve onların katındaki hürmeti için dualarımıza icabet et. Amin, cumamız mübarek olsun.
- Sağanak sağanak rahmet yağsın yuvanıza, her gün Resülullah girsin rüyanıza, melekler amin desin dualarınıza! Dualarda buluşmak dileğiyle, hayırlı Cumalar.
- Ey Rabbim, bize Cennetin kokusunu duyur ve onun nimetlerinden nasiplendir. Bize ateşin kokusunu duyurma. Amin, hayırlı cumalar dilerim.

4 MAYIS 2018 BAZI İLLERDE CUMA NAMAZI VAKİTLERİ

İstanbul: 13:07
Ankara: 12:51
İzmir: 13:14
Bursa: 13:07
Edirne: 13:17
Eskişehir: 13:01
Trabzon: 12:24
Van: 12:09


Cuma namazı nasıl kılınır?


Öncelikle "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının 2 rekat farzını kılmaya. Uydum hazır olan imama." diye niyet ederiz. Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek Tekbir getiririz ve namaza başlarız.

Tekbirden sonra elleri bağlarız ve sessizce Sübhaneke okuruz. Sübhaneke'den sonra bir şey okumayız ve imamı dinleriz.

İmam sureleri bitirdikten sonra "Allahu Ekber" diyerek rükuya gideriz. Rüku'da 3 kere "Sübhane Rabbiye'l-Azim" der ve doğruluruz. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh", tam doğrulunca ise "Rabbena leke'l hamd" deriz.


Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gideriz. Secdede 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'ala" deriz. "Allahu Ekber" diyerek dizlerimizin üzerinde otururuz. Tekrar "Allahu Ekber" dedikten sonra yine secdeye gideriz ve 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'la" deriz.

"Allahu Ekber" diyerek secdeden ayağa kalkarız ve ikinci rekata başlarız. Ayağa kalktıktan sonra ellerimizi bağlarız ve hiçbir şey okumadan imamı dinleriz.

İmam sureleri bitirdikten sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gideriz. Rüku'da 3 kere "Sübhane Rabbiye'l-Azim" der ve doğruluruz. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh", tam doğrulunca ise "Rabbena leke'l hamd" deriz.

Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gideriz. Secdede 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'ala" deriz. "Allahu Ekber" diyerek dizlerimizin üzerinde otururuz. Tekrar "Allahu Ekber" dedikten sonra yine secdeye gideriz ve 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'la" deriz.

Secdeden kalkarken "Allahu Ekber" diyerek Tahiyyata otururuz ve Ettehiyyatü, Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena dualarını okuruz. Dualar bittikten sonra imamla birlikte önce yüzümüzü sağa çevirir "Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah" der selam veririz. Aynı şekilde sola da selam verdikten sonra Cuma namazının farzı tamamlanmış olur.
 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"