comScore

Cuma abdest şart mı? Cuma abdesti nasıl alınır? (22 Haziran cuma namazı rekat)

22 Haziran 2018, Cuma 10:28
Cuma abdest şart mı? Cuma abdesti nasıl alınır? (22 Haziran cuma namazı rekat)

Cuma abdest almak şart mı? Cuma günü namaz kılmadan önce abdest almak zorunlu mu? Cuma abdesti nasıl alınır? Cuma abdesti resimli anlatımı haberimizde yer alacak. Ayrıca cuma namazının önemi, cuma namazı rekat sayısı ve cuma namazı saatlerini de haberimizden öğrenebilirsiniz.

Cuma abdesti şart mı? Cuma namazı abdest nasıl alınır? Cuma günü abdest almadan namaz kılınır mı? Cuma abdest alırken nelere dikkat edilmeli? Müslüman aleminin en mübarek gün olarak kabul ettiği cuma günü cuma namazı kılmak isteyenler, cuma namazı öncesi abdest almak zorunlu mu şeklinde sorular sormakta. Cuma namazı önce abdest nasıl alınır ve abdest almadan namaz kılınır mı şeklindeki soruların yanıtları haberimizde. 
 

Cuma abdest şart mı? Abdest nedir, abdest nasıl alınır? (22 Haziran)


Cuma namazı ve her namaz öncesi abdest alınması şarttır. Abdest, vücudun belli uzuvlarını usulüne uygun olarak yıkamak ve mesh etmek suratiyle yapılan temizliktir. Abdest, her türlü pislik ve kirlilikten kurtulmak için önemli bir ibadettir. 

Abdeste “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diyerek başlanır.Sonra “Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim” diyerek Euzü-besmele çekilir. Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, Ellerri yıkamak farzdır.(Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)


Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır, Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür, Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır, yüzü yıkamak farzdır. Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Kolları yıkamak farzdır. Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, başı messh etmek farzdır. (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)

Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir, Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir, Sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır, Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır. Ayakları yıkamak farzdır.

Böylece abdest sona erer. Abdestten sonra abdest namazı kılınabilir.
 

Cuma namazı kaç rekattır? Cuma namazı rekat sayısı 22 Haziran 2018


Cuma namazı, cuma günleri öğlen kılınır. Cuma namazında ilk olarak sünnet kılınır. Sünnetin ardından imam minbere oturur ve müezzin iç ezanı okur. Ezanın ardından imam iki kısımlık hutmesini okur. Hutbede cemaate faydalı dini bilgiler ve yönlendirici konuşmalar yapılır. Cuma namazı: 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat Zühri Ahir (Son öğle) ve 2 rekat vaktin son sünneti olmak üzere toplam 16 rekat namaz kılınır.

Cuma namazı aşağıdaki şekilde kılınır:4 rekat cumanın ilk sünneti,
2 rekat cumanın farzı, 
4 rekat cumanın son sünneti,
4 rekat Zuhri ahir,
2 rekat vaktin son sünneti.

CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN!

FutbolArena Haber Turu (21 Eylül 2020)