comScore

Cuma abdest nasıl alınır? Cuma abdest şart mı? (Abdest alma resimli anlatım)

31 Ağustos 2018, Cuma 09:49
Cuma abdest nasıl alınır? Cuma abdest şart mı? (Abdest alma resimli anlatım)

Cuma abdesti nasıl alınır? Cuma abdest şart mı? Cuma namazı kılmak isteyenler için cuma abdesti alma anlatımını hazırladık. Cuma abdest alma resimli anlatımı haberimizde bulabileceğiniz gibi, cuma abdest şart mı, cuma abdesti nasıl alınır, cuma namazı öncesi nasıl abdest alınır gibi soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

Cuma abdest nasıl alınır? Cuma namazı abdesti nedir? Cuma günü namaz kılmak isteyen Müslüman vatandaşlar için cuma namazı öncesi abdest almak şart mı, cuma abdesti nasıl alınır, cuma namazı abdesti gibi merak edilen konyla ilgili tüm bilgileri derledik. Cuma namazı öncesi abdest almak için cuma abdesti nasıl alınır resimli anlatımı da haberimizde yer alıyor. 
 

Cuma abdest nasıl alınır? Cuma abdest almak resimli anlatım (31 Ağustos 2018 Cuma)


Cuma namazı ve her namaz öncesi abdest alınması şarttır. Abdest, vücudun belli uzuvlarını usulüne uygun olarak yıkamak ve mesh etmek suratiyle yapılan temizliktir. Abdest, her türlü pislik ve kirlilikten kurtulmak için önemli bir ibadettir. 

Abdeste “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diyerek başlanır. Sonra
“Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim” diyerek Euzü-besmele çekilir. Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, Ellerri yıkamak farzdır.(Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)

Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır, Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür, Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır, yüzü yıkamak farzdır. Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Kolları yıkamak farzdır. Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, başı messh etmek farzdır. (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)

Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir, Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir, Sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır, Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır. Ayakları yıkamak farzdır.

Böylece abdest sona erer. Abdestten sonra abdest namazı kılınabilir.CUMA REKAT SAYISI KAÇTIR? >>


Cuma namazı saatleri 31 Ağustos (İstanbul cuma namazı saati)


Cuma namazı saati, cuma saat kaçta, cuma namazı saati, cuma namazı İstanbul gibi aramalar yapanlar için Diyanet İşleri'nin açıkladığı cuma namazı saatlerini aşağıdaki linkten bulabilirler. Müslüman alemi için en kutsal gün olan cuma günü namaz kılmak isteyenler için cuma namazı saatleri burada.

CUMA NAMAZI SAATLERİ! TIKLA >>

FutbolArena Haber Turu (24 Eylül 2020)