comScore

Cristiano Ronaldo'dan Portekiz formasıyla 2 rekor birden

19 Haziran 2016, Pazar 16:40
Cristiano Ronaldo'dan Portekiz formasıyla 2 rekor birden

Cristiano Ronaldo, Luis Figo'yu geride bırakarak Portekiz Milli Takımıyla en çok oynayan futbolcu oldu ama bir de olumsuz anlamda rekoru egale etti.

FutbolArena Detay - Dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak gösterilen Cristiano Ronaldo, Portekiz'in EURO 2016 grup mücadelesi olan Avusturya karşılaşmasında 128.kez milli takım formasını giyerek, 127 maçla zirvede bulunan Luis Figo'yu geçerek zirveye yerleşti.
 

Cristiano Ronaldo'nun Portekiz formasıyla kaçırdığı penaltılar


Cristiano Ronaldo, rekor kırdığı günde kaçırdığı penaltıyla da Luis Figo'nun olumsuz anlamdaki rekorunu egale etmiş oldu. Cristiano Ronaldo, Portekiz Milli Takımı'nda toplamda 4.kez penaltı atışından yararlanamadı ve Luis Figo'yu yakaladı.

Cristiano Ronaldo; 2006'da Danimarka, 2012'de Türkiye, 2016'da Bulgaristan ve Avusturya maçlarında kullandığı penaltıları kaçırdı. Figo da İskoçya, Yunanistan, İsveç ve Liechteinstein'e karşı kullandığı penaltı atışlarını gol yapamamıştı.
Portekiz Milli Takım tarihinde Figo ve Ronaldo'dan sonra en çok penaltı kaçıran üçüncü futbolcu kaçırdığı 3 penaltı ile Jordao Oceano. Bu arada Ronaldo'nun kaçırdığı penaltı, Portekiz'in 7.kez katıldığı Avrupa Şampiyonası finallerinde kullandığı ilk penaltıydı.
 

Kaptan olarak Avrupa Şampiyonası'nda penaltı kaçıran futbolcular


Cristiano Ronaldo, 1960'dan bu yana aralıksız düzenlenen Avrupa Şampiyonası finallerinde kaptan olarak penaltı kaçıran 4.futbolcu olarak tarihe geçti. Cristiano Ronaldo'dan önce 1996'da İngiltere adına McAllister, 2000'de Hollanda için Frank de Boer, 2012'de de Yunanistan'lı Karagounis, kullandıkları penaltı atışından faydalanamamıştı.
 

Avrupa Şampiyonası finalleri tarihinde en çok forma giyen futbolcular


Cristiano Ronaldo, Avrupa Şampiyonası finalleri tarihinde en çok forma giyen 3 futbolcudan biri oldu. Portekiz'in golsüz berabere sonuçlanan Avusturya müsabakasında 16.kez bu turnuvada boy gösteren yıldız futbolcu Fransız Liliam Thuram ve Hollanda'lı Edwin van der Saar'ı yakaladı.

Ronaldo, 1 maçta da daha oynarsa; rekor kıracak. Aktif futbolcular arasında Ronaldo'dan sonra Avrupa Şampiyonası'nda en çok mücadele eden isim Buffon. Tecrübeli eldiven kupada 15 maça çıkmış durumda. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"