comScore

Cüneyt Çakır video hakem testine giriyor

21 Şubat 2017, Salı 17:51
Cüneyt Çakır video hakem testine giriyor

Merkez Hakem Kurulu Üyesi Murat Ilgaz ve FIFA kokartlı hakemlerimizden Cüneyt Çakır, Video Hakem testine katılacaklar.

FutbolArena - Ülkemizde bir süredir futbol gündeminde olan ve Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın da sıklıkla üzerinde durduğu konulardan biri olan Video hakem sistemiyle ilgili olarak Merkez Hakem Kurulu Üyesi Murat Ilgaz ve FIFA kokartlı hakemlerimizden Cüneyt Çakır, İtalya'da düzenlenecek Video Hakem testine katılacaklar.


Murat Ilgaz ve Cüney Çakır video hakem sistemi testine katılıyor


TFF'den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi...

Merkez Hakem Kurulu Üyesi Murat Ilgaz ve FIFA kokartlı hakemlerimizden Cüneyt Çakır, İtalya ile Fransa 19 Yaş Altı Milli takımları arasında oynanacak ve Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) test uygulamasının gerçek zamanlı (online) olarak yapılacağı hazırlık karşılaşmasını yerinde gözlemleyecek.
İtalya'nın Bologna kentinde 22 Şubat 2017 Çarşamba günü oynanacak karşılaşmada, 2014 FIFA Dünya Kupası Finali'ni yöneten İtalyan hakem Nicola Rizzoli, Video Yardımcı Hakem olarak görev yapacak.

Uygulamada ayrıca, TFF Merkez Hakem Kurulu Danışmanı ve FIFA VAR Uzmanı Roberto Rosetti de hazır bulunacak. Müsabaka sonrası yapılacak toplantıda, maç sırasında sistemin nasıl işlediği konusunda bilgi verilecek ve VAR ile ilgili gerçekleştirilen kayıtlar incelenecek.


Online VAR uygulaması nedir?


Video Yardımcı Hakem Sistemi uygulamasının gerçek zamanlı (online) olarak yapılması, müsabakanın hakemi ile Video Yardımcı Hakem arasındaki telsiz sisteminin maç esnasında aktif olarak kullanılması anlamına gelmektedir.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)