comScore

Çin'den gelen Koronavirüs ilacı hakkında önemli bilgi

25 Mart 2020, Çarşamba 21:43
Çin'den gelen Koronavirüs ilacı hakkında önemli bilgi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs hastalığı hakkında son bilgileri verdi ve basın toplantısında önemli açıklamalarda, uyarılarda bulundu. 

"İRADE SAHİBİYİZ"
Koronavirüs karşısında biz irade sahibiyiz. Tokalaşıp tokalaşmamakta, dostlarımızla bir araya gelip gelmemekte irade sahibiyiz. Kalabalık içine girip girmemekle irade sahibiyiz. Dışarı çıkıp çıkmamakta irade sahibiyiz. Temizliği, virüse karşı kalkan gibi kullanmakta irade sahibiyiz. 

"VİRÜS GENÇ, YAŞLI DİNLEMİYOR"

Başka pek çok ülkeyle kıyaslanmayacak kadar güçlüyüz. Ülkemizin sevgili gençleri, insan sayısının arttığı her ortam riskli ortamlardır. Hiçbir hekim virüsün bulaşmasını önleyemez, siz önlersiniz. Belki hasta olmuyorsunuz ama öldürücü bir virüsün taşıyıcı oluyorsunuz. Sabah sizi evden uğurlayanlar, akşam neyle karşılaşacaklarını bilmiyor. Virüs ayrıca genç, yaşlı dinlemiyor. Tek tek herkesin dikkatine ihtiyacım var. Koronavirüs salgınında ölüm oranı düşük ama hastalığı ağır geçirmesek de, hiç ummadığımız kadar ölüme yol açabiliriz. Sağlıklı biri ölüme sebep olabilir. Başkalarının hayatları da bizim hayatlarımız kadar değerli. Gencimize, sağlığımıza ve yaşımıza güvenmeyelim. Sigara içiyorsak asla bilemeyiz. 

"VAKA SONUÇLARI ARTIK DİJİTAL"

Daha kolay ve net bilgisini almak üzere bir hususu söylemek istiyorum. Her gün vaka sonuçlarını bildirmeye çalışıyoruz. Bundan sonraki dönemde düzenli bir şekilde toplam hasta sayısı, test sayısı, kaybettiğimiz vaka sayısı, yoğun bakımdaki hasta sayısı solunum cihazına bağlı ve iyileşen hasta sayısını dijital ortamda güncellenerek kamuoyuyla paylaşacağız. 

"60 YAŞ VE ÜZERİ İLK 2 HASTAMIZ TABURCU OLDU"

İlk vakalarımızdan olan iki hastamızın bilgisini vermek istiyorum. 65 yaşında 8 gün yoğun bakımda kalan hastamız taburcu oldu. 60 yaşındaki hastamız da taburcu oldu. 


Çin'den gelen Koronavirüs ilacı nedir? Çin'den gelen Koronavirüs ilacı hakkında bilgi


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den gelen ve yoğun bakımdaki hastalarda kullanılan ilaç hakkında konuşurken, "Yoğun bakımda dün itibariyle 136 hasta var. 136 hastaya da ilaç verilmeye başlandı. Tedavi dozu belli. 1 kutu 1 hasta için kullanılıyor. En az 5 günlük kullanım. Çin'de bu ilacın kullanıldığı hasta sayısı belliydi. Bizde şu an hasta sayısıyla önemli bir sayı olduğunu, Bilim Kurulu ne oranda fayda sağlayıp sağlamadığını önümüzdeki 1 hafta içerisinde daha net konuşabiliriz. Baştan beklediğimiz ilaç miktarı 1.250 kutuydu. 3.750 kutu daha sipariş verildi.  1 hafta sonra fayda sağlayıp sağlamadığı konusunda net ifadeler kullanabiliriz." dedi. 

FutbolArena Haber Turu (28 Eylül 2020)