comScore

Çığ nedir? Çığ'dan nasıl korunulur? Çığ sırasında neler yapılmalı?

05 Şubat 2020, Çarşamba 16:50
Çığ nedir? Çığ'dan nasıl korunulur? Çığ sırasında neler yapılmalı?

Çığ nedir sorusunun yanıtını arayan vatandaşlarımız, Van'da meydana gelen çığ faciası sonrası tedirginlik yaşıyor. Çığ sırasında neler yapılacağına dair hazırladığımız haberimizde çığ faciasından nasıl korunulabileceğine dair uzman görüşlerini derledik.

Çığ nedir, Çığ neden olur, Çığ felaketinden nasıl korunulur, Çığ olduğunda ne yapılmalı, Çığ nerelerde olur, Çığ düşmesi ne demek gibi aramalar yapan vatandaşlarımızın merak ettiği konulara dair tüm bilgileri derledik. Van'da meydana gelen çığ faciası sonrası en çok merak edilen konuların başında çığ sırasında neler yapılabilir sorusu geldi. Özellikle yoğun kar alan dağlık bölgelerde meydana gelebilecek çığ felaketi sırasında ve sonrasında nelere dikkat edileceğini merak eden vatandaşlar için uzman görüşlerini hazırladık.


Çığ nedir ve neden olur? Çığ hangi bölgelerde meydana gelir? 


Dağlık ve eğilimli arazilerde ve genellikle bitki örtüsü olmayan engebeli arazilerde meydana gelen çığ, kar kütlesinin bir kuvvet etkisiyle başlaması sonucu meydana gelmektedir. Bir kar tabakası veya tabakalarının iç dış kuvvetler etkisiyle yamaçlardan gösterdiği akımla bitlikte oluşan çığ hayati tehlikeye neden olmaktadır. Türkiye'de özellike kuzey ve doğu kesimlerde çığ felaketleri daha fazla yaşanmaktadır. Bu bögelerin coğrafi yapısı nedeniyle çığ felaketlerine daha sık rastlanır.


 

Çığ anında ne yapılmalı? Çığ sırasında yapılması gerekenler


Çığ anında yapılması gerekenler arasında nelerin olduğu merak ediliyor. Çığ genellikle bir anda meydana geldiği için fark edildiği anda hızlı bir şekilde hareket edilmeli ve soğukkanlı davranılmalıdır. Çığ başladığı anda bina içerisinde değil de dışarıda bulunuyorsanız yapmanız gerekenler başlıca şu şekilde:
Çığ olduğu anda etrafta bulunan araçlara veya var olan güvenli yerlere hızla hareket edilmeli.

Ağlaçlarıdan ve kaya parçalarından uzakta durmaya çalışmak

Yerden destek almaya çalışmak

Ağzı sıkıca kapatmak ve eğer mümkünse kafa karın altında kaldıysa nefesi uzun süre tutmaya çalışmak

VAN ÇIĞ HABERLERİ

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!