comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Trabzonspor Samba'yı aldı! Ruslar kahroldu

06 Ağustos 2015, Perşembe 14:19
Trabzonspor Samba'yı aldı! Ruslar kahroldu

Trabzonspor'un Dinamo Moskova'dan Chris Samba'yı transfer etmesinin ardından Rus taraftarlar oldukça üzgün. 

FutbolArena Detay - Trabzonspor'un, Dinamo Moskova'dan transfer ettiği 31 yaşındaki Kongo'lu savunma oyuncusu Chris Samba'nın ayrılışının ardından Dinamo Moskova taraftarları kelimenin tam anlamıyla büyük üzüntü yaşıyor. 

"Can damarımız gitti"
Kulübün taraftar forumlarının yanı sıra basındaki 'Samba Trabzon'da" haberlerine yorumlarda bulunan Dinamo Moskova fanları "Zaten kötü başladık. Avrupa'dan men cezası cabası. Şimdi bir de üstüne can damarımız Samba gitti. Zenit'le, CSKA'yla ve Lokomotiv'le nasıl rekabet edeceğiz?" şeklinde hayıflanmalar içeren yorumlar ağırlıktaydı. 

"Chris Samba benim jokerim"

Öte yandan Dinamo Moskova'da bu sezon başında yollarını ayırdığı teknik direktör Cherchesov'un geçen yıl vazgeçilmez oyuncularından biri olan Chris Samba için Rus teknik direktör, "O benim jokerim. Tam bir profesyonel. Nerede nasıl davranacağını çok iyi biliyor. Sadece savunmada değil, takım için de önemli bir lider" ifadelerini kullanmıştı"

Rus Futbolunu yakından takip eden Barbaros Yıldızlı'nın Chris Samba yorumu:

Blackburn dönemi altın çağıydı. Ancak Premier Lig'den Rusya'ya gelmiş bir futbolcu büyük paralara oynamalarına rağmen mesleğine sadakatinden hiç ödün vermedi. Özellikle Hiddink döneminde Anzhi'de 1 yıl üstün sayılabilecek performans sergiledi. Yaş ilerledikçe ağır fiziğini eskisi kadar çabuk kullanamıyor -ki, bu da doğal bir handikap ama yine de geçen sezon Avrupa kupalarında son 16'ya kalan Dinamo Moskova'nın vazgeçilmez isimlerinin başında gelen Chris Samba'nın aldığı paranın hakkını veren bir futbolcu olduğunun altını çizelim.

En önemlisi ise Rus Ligi ile Türkiye Ligi arasında fizik, iklim ve futbol açısından büyük benzerlikler olduğu için Samba'nın adaptasyon sürecinin uzun olacağını sanmıyorum. Bu sezon hazırlık kampında sakatlanmasından dolayı ligin ilk 3 maçını kaçırdı. Bundan dolayı biraz kilo fazlası var ama toparlaması çok uzun sürmez. Ancak bu durum da bir istisna. Zira son 5 yıllık kariyerine göz attığımızda Kongo'lu futbolcunun en büyük artısının da nadir sakatlanmasıdır. 

Trabzon uyum açısından zor bir şehirdir. Belki Chris Samba için adaptasyon süreci hakkında kafalarda soru işareti olabilir ama Blackburn'den sonra Mahaçkale topraklarında üst düzey performans sergileyen Chris Samba'nın Trabzon'u yadırgama ihtimali de çok düşük. 

Haber: Barbaros Yıldızlı

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)