comScore

CHP kazandığı iller - CHP oy oranı (CHP kaç ili kazandı?)

01 Nisan 2019, Pazartesi 09:43
CHP kazandığı iller - CHP oy oranı (CHP kaç ili kazandı?)

CHP kazandığı iller belli oldu mu, CHP kazandığı yerler, CHP nereleri kazandı, CHP kaç oy aldı, CHP oy oranı ne kadar, CHP 31 Mart seçimlerinde hangi illeri kazandı gibi aramaların yanıtları haberimizde. 

CHP kaç oy aldı, CHP oy oranı, CHP oyunu artırdı mı, CHP kazandığı iller, CHP hangi illeri kazandı, CHP kaç ili kazandı, CHP kaç ilçe kazandı, CHP Türkiye'de hangi illerde seçimi kazandı gibi aramaların yanıtlarını haberimizden öğrenebilirsiniz. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde sonuçlar büyük oranda belli olurken en çok merak edilen konulardan biri de Cumhuriyet Halk Partisi'nin Türkiye genelindeki oy oranı oldu. CHP'nin önemli byükşehirlerde kazandığı iller dikkat çekerken, ilçelerde de dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı. 
 

CHP kazandığı iller ve ilçeler (CHP kazandığı yerler, CHP oy oranı 31 Mart 2019 seçimleri)


Cumhuriyet Halk Partisi'nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kazandığı illerin sayısı ve ilçelerdeki başarısı öne çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP, Türkiye'de Ankara, Antalya, Adana, Mersin, Hatay gibi büyükşehirlerde seçimi kazanmayı başardı. CHP'nin İstanbul'da da Ekrem İmamoğlu ile seçimi kazandığı haberleri olsa da Binali Yıldırım ile aradaki ufak farklar nedeniyle resmi açıklama bekleniyor. Ekrem İmamoğlu'nun DHA ve YSK verilerine göre şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu belirtiliyor. 

CHP kazandığı iller ve ilçelerde de büyük bir yükselişe sahip oldu. Cumhuriyet Halk Partisi'nin kazandığı yerler şu şekilde:
CHP, Türkiye genelinde oy oranını %30.07 seviyelerine taşırken toplamda 20 ilde seçimi kazandı. CHP'nin kazandığı iller: 

Ankara
Antalya
Adana
Mersin
Hatay
Çanakkale
Edirne
Tekirdağ
Yalova
İzmir
Aydın
Muğla
Burdur
Kırşehir
Eskişehir
Bilecik
Bolu
Sinop
Artvin
Ardahan
 

Ekrem İmamoğlu kaç oy aldı? DHA İstanbul seçim sonuçları


Demirören Haber Ajansı'nın İstanbul seçimleriyle ilgili geçtiği son dakika haberlerine göre Ekrem İmamoğlu seçimi kazanan isim oldu. DHA verilerine göre Ekrem İmamoğlu 4 milyon 155 bin 141 oy alırken Yıldırım'a çıkan oy sayısı ise 4 milyon 127 bin 770. Şu an ki oy farkı 27 bin 371.
 

YSK seçim sonuçları - YSK İstanbul seçim sonuçları


YSK'nın bu sabah 09.10 itibariyle verilerine göre İstanbul'da açılan sandık sayısı 31 bin 88 olarak gösterildi. Yüzde 9,69 açılan sandık oranı gösterilirken Ekrem İmamoğlu'nun aldığı oy 4 milyon 157 bin 505 Binali Yıldırım'ın oy oranı ise 4 milyon 130 bin 190 olarak gösterildi. Oy oranlarına vurulduğunda da Ekrem İmamoğlu yüzde 48,80, Binali Yıldırım ise yüzde 48,48 oldu.

SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"