comScore

Chelsea Chelsea

Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sene kaç İngiliz takımı katılacak?

10 Mayıs 2019, Cuma 10:20
Şampiyonlar Ligi'ne gelecek sene kaç İngiliz takımı katılacak?

Şampiyonlar Ligi'nde ve UEFA Avrupa Ligi'nde finale 4 İngiliz takımı kalınca gelecek sezon Avrupa kupalarına katılım konusunun nasıl olacağı da merak edilmeye başlandı.

FutbolArena - UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Liverpool ile Tottenham finalde karşılaşacak. Avrupa Ligi'nde ise Chelsea ile Arsenal karşı karşıya gelecek. İngiliz takımlarının Avrupa kupalarına ambargo koymasının ardından gelecek sezon Şampiyonlar Ligi için ayrılan 2 biletin hangi takımlara gideceği merak edilmeye başlandı. Bilindiği gibi Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ni kazanan takımlar bir sonraki sezon Devler Ligi'ne katılım hakkı elde ediyor. Fakat bu takımlar kendi liglerinde zaten Şampiyonlar Ligi'ne katılım bileti elde etmişse hak hangi takıma geçiyor? Detaylar haberimizde. 
 

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ni kazanan takımlara verilen Devler Ligi bileti hangi takıma gidecek?


Şampiyonlar Ligi finalinde mücadele edecek olan Liverpool ile Tottenham, Premier Lig'de sezonu zaten ilk 4 içerisinde tamamladı. Premier Lig'de ilk 4 takım Şampiyonlar Ligi'ne katılıyor. 

ŞAMPİYONLAR LİGİ'Nİ KAZANANIN HAKKI HANGİ TAKIMA GİDECEK?
Şampiyonlar Ligi finalini hangi takım kazanırsa kazansın, kendi liglerinde zaten Devler Ligi bileti almış olduğu için Şampiyonlar Ligi'ni kazanan takıma gelecek sezon verilecek direkt katılım hakkı UEFA ülkeler sıralamasında 2017/18 sezonunda 11. sırada yer alan Avusturya Ligi'nin şampiyonuna verilecek. Avusturya'da şampiyon olan Salzburg, 12 yıldır ön elemeleri geçemediği Şampiyonlar Ligi'ne bu durumda direkt katılma hakkı elde etmiş olacak.AVRUPA LİGİ'Nİ KAZANANIN HAKKI KİME GİDECEK?

UEFA Avrupa Ligi'nde ise Chelsea ile Arsenal finalde karşılaşacak. Chelsea Premier Lig'de ilk 4 içerisinde yer aldığı için gelecek sezon Şampiyonlar Ligi hakkı kazanmış durumda. Arsenal ise Avrupa Ligi'ni kazanırsa gelecek sezon Şampiyonlar Ligi bileti elde edecek 5. İngiliz takımı olacak.

Fakat Avrupa Ligi'ni Chelsea'nin kazanması halinde, Avrupa Ligi şampiyonu kontenjanı UEFA ülkeler sıralamasında 5. konumdaki ülkenin lig 3.'süne geçecek. UEFA ülkeler sıralamasında 2017/18 sezonunda 5. sırada olan Fransa'nın lig üçüncüsü gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılacak. Fransa Ligi'nde bitime 3 hafta kala lig üçüncülüğü için 66 puanlı Lyon, 62 puana sahip ezeli rakibi St. Etienne ile yarışıyor. 

Son dakika Avrupa'dan Futbol Haberleri FutbolArena'da!


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"