comScore

Cardiff City başkanı Mehmet Dalman, FutbolArena'ya konuştu

31 Mayıs 2020, Pazar 13:57
Cardiff City başkanı Mehmet Dalman, FutbolArena'ya konuştu

İngiltere'deki son durumu Cardiff City'nin Kıbrıs kökenli başkanı Mehmet Dalman ile konuştuk.

FutbolArena Röportaj - Koronavirüs krizinin Avrupa'da ve İngiltere'de üst düzey liglere etkisinden bahsediliyor ama alt ligler çoğunlukla unutuluyor. Yayın haklarının daha az olduğu diğer liglerde belki de birçok kulüp iflasın eşiğinde olabilir. Biz de İngiltere'de özellikle Championship'teki durumu Cardiff City'nin Kıbrıs kökenli başkanı Mehmet Dalman ile konuştuk. Dalman, Premier League yardım etmezse başta Championship olmak üzere birçok kulübün devam edemeyeceğini söylüyor.

"ASIL ENDİŞEM AİLEMLE İLGİLİ  YAKINLARIMI KAYBETTİM"
"Bence bu hastalık hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Bu korkunç olaya verilen küresel tepkiden hayli bilgisiz olduğumuz gerçeği çok açık. Küresel ölçekte de bu böyle. Bence hükümetler de bu hastalığın yayılmasını, bir şekilde azalmasını sağlamak için adımlar attılar. Asıl endişem açıkçası etrafımdaki kişiler. Yani ailemle ilgili, arkadaşlarımla ilgili, içinde yaşadığım toplum ve dünyayla ilgili endişelerim var. Ailemden üç kişiyi bu virüse kaybettim. Bu virüs sebebiyle görüşleriniz değişebilyor. Eğer futbol devam edecekse kimsenin riske girmemesi gerektiği konusunda çok güçlü bir kanaatim var."

DÜZENLEYİCİ KURUMLAR NEREDE? 

"Nihayetinde bunun Avrupa'da futbolu nasıl etkilediğine gelirsek etki farklı olabilir, ancak sorunlar biri ya da diğeri için aynıdır. Görüşlerim konusunda oldukça açığım. Ancak futbolun büyük bir liderliğe sahip olduğuna ve bu hastalığın kulüpler tarafından iyi yönetildiğine inanmıyorum. Asıl eleştirim gerçekten FIFA, FA, Premier League, LMA (Antrenörler birliği), PFA (Profesyonel futbolcular derneği) ve EFL (İngiltere Futbol Ligi) gibi düzenleyici kurumlara. Bu kurumlar nerede? Dürüst olmak gerekirse, bu benim için hayal kırıklığından başka bir şey değil. Bu kurumların yönetim kurullarında bir liderlik eksikliği görüyorum. Diğer ülkeler hakkında yorum yapamam çünkü tecrübem ve bilgim yok. Ama asıl büyük hayal kırıklığım, evim olan İngiltere için.""KULÜPLER İÇİN EN BÜYÜK ZORLUK MALİ AÇIDAN HAYATTA KALMAK"
"Bence bugün futbol dünyasının karşı karşıya kaldığı en büyük zorluk mali olarak hayatta kalmak olacak. İnsanlar, bu Covid-19'un ne kadar çok sayıda kulüpte istikrarsızlığa sebep olduğu gerçeğin henüz anlamadı. Bazı kulüpler hayatta kalacak, bazıları kalamayacak. Bugün en büyük zorluk bu. Bazı kulüplerin devam edebileceğini sanmıyorum. Çünkü kimse onları kurtarmak zorunda değil. Bazı kulüpler satılacak. Ancak mali durum iyi olmayacak. Çünkü hiçbir yerden yardım gelmiyor."

"PREMIER LİG'DEN DESTEK ALMA VAKTİ"

"İngiltere'deki alt liglere yardımcı olabilecek tek kurum kesinlikle Premier League'dir. Bugün Premier Lig'deki büyük gelirin çoğu diğer liglere aktarılmaz. Eğer bu paranın yüzde 10'unu alttaki liglere, mesela Championship'e verseler bence tablo hemen değişir. Bugün Premier Lig, dünyanın en heyecan verici ligi. Burada bir soru işareti yok. Bunun nedenlerinden biri de elbette, lige çıkma ve ligden düşme mücadelesi. Biz de Championship kulüpleri olarak bu mücadeleyi daha heyecanlı hale getirmeye yardımcı oluyoruz. Şimdi ise bize yardım etme vakti geldi. Gerçekten bu krizde hayatta kalmamıza nasıl yardımcı olabileceklerine bakmalılar."

"FUTBOLUN YAPISINI YENİDEN DÜŞÜNMELİYİZ"

"Ayrıca, bu vesileyle futbolun nasıl yeniden yapılandırılması gerektiğine dair düşünmenin zamanı geldi. Çünkü maliyetler yüksek, gelir yaratmada sıkıntı var ve böyle devam edemeyiz. Championship'te bilet gelirinden başka ne gelir var? Yine de Premier League'e çıkabilmek için 50, 60 hatta 70 milyon Sterlin'i gözden çıkarmanız lazım. Gidin Leeds ile konuşun, WBA ile konuşun. Umarım sezonu bitiririz çünkü iki takım da iyi futbol oynayan gerçek şampiyon adayları. Umarım hak ettikleri şekilde PL'e çıkarlar.""EYLÜL'DE BİLE OLSA SEZON TAMAMLANMALI"

"Benim görüşüm şöyle: Sezon tamamlanmalı. Ne karar verirlerse versinler umarım sezonu bitirirler. Gerekirse temmuzda, hatta eylülde bile oynansın. Sezonu bugün bitirip düşenleri ve çıkanları buna göre belirlemek çok gülünç bir şey olur. Ya da “bu sezon olmamış kabul ediyoruz, kimse hiçbir yere düşmüyor” derlerse bunun da trajik olacağını düşünüyorum."

"ÜÇ AYLIK GELİR KAYBIMIZ OLACAK"

"Cardiff City FC'nin durumu diğer tüm kulüplerinden farklı değil. Çok, çok yüksek bir ücret toplamımız var ve bunu ödemeye devam ediyoruz. Üstelik gelirimiz yok. Açıkçası, üç ayda bu sürecin etkisi çok açık. Sezon sonunda kulübün bilançosunda üç aylık gelir kaybı olacak. Bunun transfer piyasasında ne yapacağımıza, kimlerin takımda kalıp kimlerin ayrılacağına da bir etkisi olacak. Öte yandan, şu anda play-off potasından da iki puan uzaktayız. Yani buna odaklanmaya da devam ediyoruz. Şimdi antrenmanlara başladık. Tüm oyuncular tekrar antrenman yapıyor. Takımda bir iyimserlik ve rahatlama havası var."

"OYUNCU ÜCRETLERİNDE SADECE ERTELEME YAPTIK"

"Herhangi bir oyuncunun ücretinde kesinti söz konusu değil. Yalnızca ücretlerde bir erteleme yaptık, oyuncular da bunu çok iyi karşıladı ve isteyerek yardım ettiler. Oyuncularla tek tek müzakere etmek istemiyoruz çünkü riayet etmemiz gereken sözleşmeler var. Bazı oyuncularımız gönüllü olarak “ücret kesintisi yapabiliriz” diyerek öne çıktı, ancak aralarında bir ayrım yapmak istemiyoruz. Herkes için aynı şekilde geçerli standart bir uygulamamız olacak. Oyuncular da haklı olarak bağlı bulundukları kurumlardan tavsiye istiyorlar. Ama oradan gelen “oyuncularla meseleyi kendiniz halledin” tavsiyesi yeterli değil."

Son dakika Premier Lig Haberleri FutbolArena'da.

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!