comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Caner Erkin'in sakatlığındaki tüm detaylar

26 Ekim 2016, Çarşamba 14:21
Caner Erkin'in sakatlığındaki tüm detaylar

Aşil tendonu kopan Caner Erkin, yaklaşık 6 ay oynayamacak. Sakalığı Ukranya ve İzlanda maçları etkiledi mi, neler yaşadı? FutbolArena araştırdı…

FutbolArena Özel - Antalyaspor maçında aşil tendonu kopan Caner Erkin'in yaklaşık 6 ay sonra sahalara dönecek. Beşiktaş, dün yaptığı açıklamada Caner'in aşil tendonun kopmasında milli maçlarda oynamasının etkili olmuş olabileceği iması tartışmayı alevlendirdi. Peki neler yaşandı, uzamların görüşü ne, TFF cephesi olaya nasıl bakıyor, Ukrayna ve İzlanda maçlarında oynatılması sakatlığı tetikledi mi?

Inter'den Beşiktaş'a gelen Caner Erkin, siyah-beyazlı takımın değişmezleri arasına girdi. Caner için her şey iyi giderken Antalyaspor maçında aşil tendonunu kopardı. Ve yaklaşık 6 ay sahalara dönemeyecek. Belkide sezonu kapattı. 

BEŞİKTAŞ'IN AÇIKLAMASI TARTIŞMAYI BÜYÜTTÜ

Beşiktaş, oyuncunun sakatlığının ardından dün resmi internet sitesinden “Çaykur Rizespor -Beşiktaş maçı sonrası soyunma odasında oyuncunun sol aşil tendon kılıfı içerisine kendi kanından alınan trombosit hücre (PRP) injeksiyonu yapılmış olup, 4-5 gün ile 1 hafta dinlendirilmesi planlanmıştır.

Ertesi gün oyuncumuz ani bir karar ile A Milli Takım aday kadrosuna dahil edilince, A Milli Takım teknik heyeti ve Sağlık ekibi, oyuncumuza yapılan tedavi ve tedavi planlaması hakkında ivedilikle bilgilendirilmiştir. TFF Sağlık Kurulu ve A Milli Takım Sağlık Heyeti'ne oyuncumuza Milli Takım sürecinde (varsa) yapılan tedaviyle ilgili kulübümüze detaylı bilgilendirme yapılması için resmi başvuru yapılmıştır.”

Beşiktaş'ın bu açıklaması, Caner'in Ukrayna ve İzlanda maçlarında oynaması sakatlığa davetiye mi çıkardı sorusunu akıllara getirdi. Hemen belirtelim: Uzmanlar bu iddianın bilimsel bir karşılığı yok görüşünde. TFF cephesiyse Caner'in milli takıma gelmesi sakatlığını öne çekti görüşünde değil. 

 

İşte madde madde süreç: 

İLK KADRODA OLSA İĞNE YAPILMAYACAKTI 

1- Ukrayna ve İzlanda maçları kadrosuna çağrılmayan Caner Erkin'e, Beşiktaş'ın da yaptığı açıklamada olduğu gibi kendi kanından alınan trombosit hücre (PRP) injeksiyonu yapıldı. İğneden bir gün sonra Hasan Ali Kaldırım sakatlandığı çin Caner Erkin, Ukrayna ve İzlanda maçları kadrosuna çağrıldı. 

2- Eğer Caner Erkin, ilk açıklanan kadroda olsaydı Beşiktaş doktorları; milli futbolcuya, Çaykur Rizespor maçından sonra kendi kanından alınan trombosit hücre (PRP) injeksiyonu yapmayacaktı. Çünkü iğneden sonra ağrılar nedeniyle oyuncunun dinlenmesi gerekiyor.

TERİM “OYNAR MISIN” DİYE SORDU CANER “OYNARIM” DEDİ

3- İğneden sonra Caner, Milli Takım'a davet edildiği için ağrısı olmasına rağmen takıma katıldı. Nitekim Milli Takım'da Pazartesi ve Salı dinlendi. Çarşamba ilk idmana çıktı. 

4- Milli Takım doktorları, şikayetleri azaltmak için Caner Erkin'e bitkisel bir iğne yaptılar. 

5- Fatih Terim, Caner Erkin'e “Ukrayna maçında oynayabilir misin” diye sordu. Caner Erkin de “oynarım” dedi ve Ukrayna maçında sahaya çıktı.  Ardından 3 gün sonra İzlanda maçında da sahadaki yerini aldı. 

6- Milli maçlar sonrası Caner Erkin, Beşiktaş'la önce Kayserispor ardından Napoli maçlarına çıktı. Antalyaspor maçında sonradan oyuna girdi. Ve bu maçta aşil tendonu koptu. 

UZMAN GÖRÜŞÜ: EĞER KORTİZON YAPILIRSA AŞİL TENDONUNU KOPUŞUNU HIZLANDIRIR

7- Uzmanlar, Caner Erkin'e Rizespor maçından sonra yapılan iğne sonrası iyice dinlenmeden Ukrayna maçına çıktığı için tendonun kopmasını hızlandırabileceği iddiasının bilimsel bir karşılığı yok görüşünde. 

UZMAN GÖRÜŞÜ: CANER'E YAPILAN İĞNE KOPUŞA DAVETİYE ÇIKARMAZ 

8- Peki, Caner Erkin'e yapılan iğne aşil tendonunu yumuşattığı için kopmasına davetiye mi çıkardı? Uzmanlar, bu ancak o bölgeye kortizon iğnesi yapılırsa kopmasına davetiye çıkarır ve PRP çıkarmaz dediler. Caner'e yapılan da kortizon değil kendi kanından alınan trombosit hücre (PRP). Dolayısıyla bu kopmasına davetiye çıkarmaz. Hem Beşiktaş'ın açıklamasında hem de süreçle ilgili bilgi aldığımız kaynaklar “kesinlikle kortizon değil kendi kanından alınan trombosit hücre ile iğne yapıldı” dediler. 

TFF, BEŞİKTAŞ'IN AÇIKLAMASINDAN RAHATSIZ OLDU 

9- TFF cephesi, Beşiktaş'ın açıklamasından rahatsız oldu. Yetkililer, oyuncunun sağlığını riske edecek bir eylem yapılmadı diyorlar. “Caner, Milli Takım'da sakatlansa haklılar ama Milli Takım dönüşü Beşiktaş'ta 2,5 maç oynadıktan sonra sakatlandı” diyerek durumu izah ediyorlar. Ayrıca “Caner'in bu dönemde oynaması, tendonun kopması için büyük risk tayin etseydi, Beşiktaş doktorları, Şenol Güneş'i “oynatma” diye uyarırlardı” ifadesini de kullandılar. 

“TFF, CANER'İN PARASINI ÖDEMEZ”

10- Buradan yola çıkan TFF cephesi, Caner'in sakatlığı nedeniyle Milli Takım'ın sorumlu tutulamayacağını dolayısıyla kendi ihmalleri olmadığı için oyuncunun alacaklarının TFF tarafından karşılanmasının söz konusu olmayacağı vurgusunu da yaptılar. 

Haber: Aydın Cingöz 

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.