comScore

Çanakkale'de 5,3 şiddetinde deprem oldu (İstanbul, Bursa son dakika deprem)

20 Şubat 2019, Çarşamba 21:38
Çanakkale'de 5,3 şiddetinde deprem oldu (İstanbul, Bursa son dakika deprem)

Çanakkale'de deprem oldu. Çanakkale, Ayvacık merkezli 5.3 şiddetinde deprem oldu. Çanakkale'de gerçekleşen deprem İstanbul ve Bursa'da da hissedildi. Çanakkale'de yaşanan deprem sonrasında sosyal medya kullanıcıları deprem hakkında binlerce tweet attı.

FutbolArena - İstanbul'da deprem mi oldu? Sosyal medya kullanıcıları İstanbul, Çanakkale, Bursa, İzmir çevresinde deprem olduğuna dair paylaşımlarda bulunmasının üzerinde internet ortamında İstanbul'da deprem mi oldu? İstanbul'da deprem, İstanbul'da deprem oldu aramalarını gerçekleştirmeye başladı. Yaşanan bu gelişme üzerinde Çanakkale'de deprem olduğu öğrenildi. Çanakkale'de deprem İstanbul ve çevre illerinde hissedildi. Çanakkale'de gerçekleşen ve İstanbul ile Bursa'da da şiddetli şekilde hissedilen deprem hakkında son bilgiler haberimizde. 


İstanbul'da deprem mi oldu? Marmara'da deprem mi oldu? (Son depremler)


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre merkez üssünün Çanakkale Ayvacık'ta 5,3 şiddetinde deprem meydana geldi. Yaşanan bu deprem İstanbul, Bursa'da oldukça hissedildi. Çanakkale'de yaşanan deprem sonrasında internet ortamında kullanıcılar sosyal medya hesaplarından deprem hakkında paylaşımlarda bulundu.


 

Deprem nedir?


Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına "DEPREM" denir. Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır. Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına "SİSMOLOJİ" denir.


DEPREM MESAJLARI SON DAKİKAFutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)