comScore

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kimdir? Zehra Zümrüt Selçuk'un hayatı ve kariyeri

10 Temmuz 2018, Salı 09:49
Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kimdir? Zehra Zümrüt Selçuk'un hayatı ve kariyeri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabineyi açıkladı. Yeni kabinede Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk oldu. Zehra Zümrüt Selçuk, bakan olmadan önce ne yapıyordu? Zehra Zümrüt Selçuk'un eğitimi kariyeri. Zehra Zümrüt Selçuk evli mi? Zehra Zümrüt Selçuk'un hayatı. Detaylar haberimizde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi akşamı açıkladığı yeni kabinede Zehra Zümrüt Selçuk'u Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak açıkladı. Zehra Zümrüt Selçuk kimdir? Zehra Zümrüt Selçuk'un aldığı eğitim kariyer ve yaşam hikayesi haberimizde. Zehra Zümrüt Selçuk nereli? 
 

Yeni kabinedeki Zehra Zümrüt Selçuk'un görevi


Cumhurbaşkanlığında getirilen yeni sistemde yeniden adlandırılan Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı koltuğuna kadın bir bakan getirildi. Zehra Zümrüt Selçuk, Selçuk Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı oldu. 

Temmuz ayı itibariyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirildi.
 

Yeni bakan Zehra Zümrüt Selçuk kimdir? Zehra Zümrüt Selçuk'un çalışma hayatı - Zehra Zümrüt Selçuk nerelerde çalıştı? Zehra Zümrüt Selçuk evli mi?


Zehra Zümrüt Selçuk 1979 yılında Ordu'da doğdu ve sonrasında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nin ardından Bilkent Üniversitesi'nde tam burslu ekonomi lisansı öğrenimi gördü. Amerika'da Michigan Üniversitesi'nde ekonomi doktorasına başlayan Zehra Zümrüt Selçuk Teksas Üniversitesi'nde işletme doktorasına devam ederken, aynı üniversitede muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisansı da yaptı.
Zehra Zümrüt Selçuk 2003-2007 yılları arasında Teksas Üniversitesi'nde araştırma asistanı, 2007'den itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı SESRIC'te kıdemli araştırmacı olarak görev yaptı. Kendisi halen SESRIC İstatistik ve Enformasyon Direktörüdür.

Bu kurumdaki çalışmaları sırasında toplumsal cinsiyet, demografi, iş gücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi alanlarda faaliyetlerde bulunan Zehra Zümrüt Selçuk sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programının koordinatörlüğünü yaptı.
Zehra Zümrüt Selçuk'un KADEM Ankara Temsilciliği ve Denetleme Kurulu Üyeliği, Kadın Birliği Platformu Üyeliği, Satrançla Büyüyorum Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bilkent Üniversitesi Mezunları Derneği Üyeliği bulunuyor. Zehra Zümrüt Selçuk iyi derecede ingilizce biliyor. Zehra Zümrüt Selçuk evli.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"