comScore

Bursaspor Bursaspor

Bursaspor Haberleri: Ali Ay ve Samet Aybaba arasında fikir ayrılığı! Yabancı kuralı...

13 Eylül 2018, Perşembe 16:13
Bursaspor Haberleri: Ali Ay ve Samet Aybaba arasında fikir ayrılığı! Yabancı kuralı...

Bursaspor Başkanı Ali Ay ile Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba arasında yabancı kuralı konusunda fikir ayrılığı yaşanıyor.

FutbolArena - Bursaspor'da Başkan Ali Ay, yabancı kuralı konusunda açıklamalarda bulundu. Teknik Direktör Samet Aybaba'nın aksine Ali Ay, yabancı sayısının azaltılması gerektiğini savundu.


Bursaspor Haberleri: Ali Ay'ın yabancı kuralı açıklaması


Bursaspor Başkanı Ali Ay, yabancı oyuncu sayısının düşmesinden yana olduğunu söyledi. Ay, "Kulüpler Birliği'nde de konuştum. Türk takımlarının özellikle, futbol kulüplerinin mali tabloları içler açısı. Bunlara biz de dahiliz. Diğerlerine göre biz içlerinde en iyisiyiz. Kulüpler Birliği'nde yabancı sayısının düşmesi taraftarı olduğunu söyledim. Kulüplerin kurtuluşu, altyapı ile olur. Bana 'herkesin altyapısı var ama futbolcu çıkmıyor' dediler. Biz işin kolayına kaçıyoruz. Yurt dışında büyük paralar harcanıyor. Ben yabancı sayısının düşmesi taraftarıyım. Ben olsam federasyonun yerinde her hafta ilk 11'de altyapıdan 2 tane oyuncu oynatma zorunluluğu getirirdim. Benim fikrim bu. 5 yıl yabancısız oynayalım fikrini söyledim. Onlar da marka değerini söylediler. Bunlar çözülecek, ama doğruyu bulmak önemli. Benim fikrim doğru, yabancı sayısının düşmesinden yana" ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda Türkiye'den oyuncu yetişmediğini dile getiren Ay, "Yıllık 6 ile 8 milyon TL arasında altyapıya yatırım yapıyoruz. Futbol çok önemli sektör. Bunun üzerine düşmezseniz Almanya, Fransa, Hollanda'dan yetişmiş oyuncular arayacağız. Bursaspor ve Türk futbolunun kurtuluşu gençler" şeklinde konuştu.  


Bursa Haber: Samet Aybaba'nın yabancı kuralı açıklaması


Öte yandan Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba ise, Ali Ay'ın aksine yabancı kuralının kaldırılmasından yana. Aybaba, “Biz en başından beri ‘Serbest olsun, kriter olsun' diyoruz. Bu iş sisteme bağlanmadan çözülmez. Rakamlarla oynayarak bir yere varamazsınız. Sayı 7 olmuş, 14 olmuş ne fark eder. Öncelikle bir kriter getireceksin. Bu işin çalışması yapılır. Yabancı oyuncu serbest bırakılsın ama milli olma sayısı, yaş ve maç oynama kriterleri getirilsin. Ancak bu şekilde bir yere varılır” dedi. 


Bursaspor'un genç ve yerli futbolcuları


Öte yandan Bursaspor, genç ve yerli futbolcuları ile dikkat çekiyor. Bursaspor'da 3 genç ve yerli kaleci dışında Ertuğrul Ersoy, Umut Meraş, Emre Taşdemir, Onur Atasayar, Burak Kapacak, Alper Ademoğlu, Ramazan Keskin, Furkan Soyalp, Çağatay Yılmaz gibi isimler 23 yaşaltında.
Bursaspor Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)