comScore

Bursaspor Bursaspor

Bursaspor bu sezon başarılı olur mu? Bursaspor 2018-2019 transferleri

27 Temmuz 2018, Cuma 12:12
Bursaspor bu sezon başarılı olur mu? Bursaspor 2018-2019 transferleri

Bursaspor yeni bir döneme giriyor. Bu dönemin sabırla ve uzun vadeye yayılarak planlanması gerekli. Peki bu gerçekleşir mi? Editörümüz Sinan Yılmaz yorumladı.

FutbolArena Analiz - Bursaspor yine zorlu bir sürece yelken açmak üzere. Son yıllarda her sezon baştan yenilenen ve çalkantılı bir denizde gemiyi batırmamak için mücadele veren Bursaspor bu kez ne yapar? Gelin birlikte bakalım...


Bursaspor scout ekibi başarılı olur mu?


Bursaspor geçen yıllardan farklı olarak bu sezon transferi sadece teknik heyet ve menajerlere bırakmıyor. Bu kez scout ekibi de devrede. Türkiye'de daha evvel başka kulüpler de scout ekibi denemelerinde bulundu. Güzel ekipler kuranlar da oldu ancak farklı farklı gerekçelerle bu denemeler kısa sürede son buldu.

Evvela Trabzonspor'a bakalım. Zira hem beklentiler, hem taraftar kitlesinin davranışları açısından Bursaspor ile Trabzonspor birbirine çok benzer iki kulüp. Trabzonspor'da bir heyecanla Nevzat Aydın önderliğinde bir scout ekibi kurulmuştu. 3-4 transfer yaptılar, tutmadı ve bu transferler adamların başına çalındı. Adeta davur zurna ile uzaklaştırıldılar. Scout işi böyle bir şey mi? 3 tane adam bulacaksın getireceksin ve takımı şampiyon yapacak. Bu mu yani? Böyle bir beklenti FM gibi oyunlar için bile çocukça kalırken Trabzonspor'da scout işinin böyle 3-5 aylık bir şey olduğunu sandılar. Halbuki scout işinin kulübün ekonomik yapılanmasına katkısını, kadro kurulumuna olan pozitif etkisini 3-5 ayda değil, 3-5 yılda görebilirsiniz. Bu uzun soluklu bir iş. 
Sonra Trabzonspor dışında başka scout denemesi yapan kulüplerde de başka sorunlar oldu. Scout ekibi kurup, kendi scoutlarını hiç dinlemeyen kulüpler oldu. Scoutlara sadece menajerlerin getirdiği listeleri inceletenler oldu. Yani mesele scout ekibini kurmak değil, onlardan verim alacak ortamı da hazırlamak. 

Şimdi Bursaspor'un scout ekibindeki gençleri ve scout şefi Ilgaz ağabeyi yakından tanıyorum. Hem futbol algılarının gücüne hem de insan olarak karakterlerine %100 güvenirim ama ne kadar karakterli, bilgili ve çalışkan olurlarsa olsunlar, onlara yaratılacak ortam, onlara duyulacak olan güven ve onlara gereken zaman, bu ekibin faydalarını belirleyecek. 

Örneğin 100 bin euroya getirdikleri Atanasov tutarsa, her yıl bir Atanasov bulup çıkarmaları bile 3-4 kişinin alacağı maaştan 100 kat fazla kulübe gelir kazandırır ama kulüpler bunu nedense yapamıyor. Örneğin Skubic'i Konya'da bulan adamlar diyelim. 170 bin euroya buldular getirdiler. Ligin en iyi sağ bek performanslarından birini verdi ve şimdi 5 milyon euroya gideceği konuşuluyor. Yani 4 milyon 830 bin euro kar. Scout ekibine harcayacağın yıllık maaş 4 milyon 830 binin 30 bini bile değil! 

Bursaspor yönetiminin ve taraftarının beklentisi bu olmalı. Uzun vadede kulübe genç ve gelecek vaat eden oyuncuları kazandırsınlar. Her yıl bir tane bile getirseler, kendi alacakları maaşın 100 katını kulübe kazandırırlar. Ucuza katkı sağlayacak tecrübeli isimleri bulsunlar ve mali olarak da kulübü rahatlatsınlar, kadro kalitesi olarak da yardımcı olsunlar. Örneğin eski Ali Ay olsa basar parayı Yasin Öztekin'i alırdı Göztepe'ye bırakmazdı. Fakat ne olacak bunu yapınca? Yasin 1-2 sene top oynayacak bitecek. Mesele paraları saçmadan, hem ekonomik yapıyı düzeltip, hem de bir temel inşa etmek. Bu yüzden beklentilerin düşürülmesi gerekiyor. Trabzonspor ve Bursaspor gibi şampiyonluk yaşamış ama mali açıdan zora girmiş kulüpler 1-2 yıl orta sıralarda kalıp, yarışmaktan çok gençlerini yetiştirip ekonomilerini düzeltip sonra hedefler koymalılar. 

HARUN - VAGNER LOVE TAKASI

Örneğin Okan Kocuk artık 23 yaşına geldi. Kendisini İstanbulspor'da kanıtladı. Artık Harun'un satılıp Okan'ın önünün açılması lazım. Zira Muhammed de 2. kaleci olabileceğini kanıtladı zaten.

Bence Harun ile Vagner Love takası yapmak iki kulübe de yarar sağlar. Bursaspor hala iyi bir santrfor almadı ve bu takas iki kulüp için de iyi sonuçlanır. 

Bugün itibariyle Bursaspor'un merkez orta sahada güçlü, kanatlarda zayıf olduğu görülüyor. Kale güçlü, sol bek güçlü, sağ bek zayıf, stoperler soru işareti ve santrfor gelmeli.

Sezonun başlamasına az bir süre kaldı ama acele ile para harcamak yerine bekliyorlar. Hedef ilk 5 falansa evet şimdiye kadar kadronun oturtulması lazımdı ama değilse gerçekten 1-2 sene orta sıralarda kalıp gençlerin kazanılacağı bir geçiş süreci düşünülüyorsa bence bekleyerek doğru yapılıyor. 

Furkan gibi, Ertuğrul gibi, Emre Taşdemir gibi, Okoli, Atta, Atanasov gibi çok sayıda genç oyuncu da var kadroda. Bence hedef gençleri kazanıp orta sıralarda kalmak ve bu sezon için temel atmak olmalı. Umarım Trabzonspor'un geçen yıllarda yaptığı gibi 3-5 maç kaybetti diye bu sistem bozulmaz. Bursaspor'un sabır ve zamana ihtiyacı var. 

BURSASPOR'UN 2018-2019 SEZONU TRANSFERLERİ

GELENLER
Stéphane Badji – 600 Bin Euro – Anderlecht
Jani Atanasov – 100 Bin Euro – Pandev Akademi
Aytaç Kara – Bedelsiz – Trabzonspor
Allano Lima - Kiralık - Estoril
Tomas Necid – Kiradan döndü
Boban Jovic – Kiradan döndü
Paschal Okoli – Kiradan döndü
Yaya Sane – Kiradan döndü
Okan Kocuk – Kiradan döndü
Kofi Atta – Kiradan döndü

GİDENLER
John Bostock – 700 Bin Euro - Toulouse
Dzon Delarge - 170 Bin Euro - Qarabag Agdam
Ricardo Faty – Bedelsiz – Ankaragücü
Sinan Bakış – Bedelsiz - FC Admira Wacker
Rüştü Hanlı – Kiralık – Adana Demirspor
Pablo Batalla – Serbest kaldı
Serdar Kurtuluş - Serbest kaldı
Cristóbal Jorquera – Serbest kaldı
Gheorghe Grozav – Serbest kaldı
Emmanuel Badu – Kirası bitti
Mikel Agu – Kirası bitti
Moussa Sow – Kirası bitti

BURSASPOR'UN MUHTEMEL 11'İ 

Bursaspor (4-3-3) Harun Tekin; Barış Yardımcı - Troost-Ekong - Titi - Aziz Behich; Stéphane Badji - Aytaç Kara - Jani Atanasov; Allano Lima - Yusuf Erdoğan - Bogdan Stancu

Analiz: Sinan Yılmaz

Son Dakika Bursaspor Haberleri FutbolArena'da

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!