comScore

Bursaspor Bursaspor

De Sutter kimdir?

13 Ağustos 2015, Perşembe 11:34
De Sutter kimdir?

Bursaspor'un yeni golcüsü De Sutter'i yakından tanıyalım.

FutbolArena Analiz - Bursaspor'un anlaşmaya vardığı De Sutter ile ilgili Belçika futbolunu yakından takip eden Oğuzhan Oğuz değerlendirmelerde bulundu.

De Sutter kimdir?

Tom de Sutter'in Bursaspor deneyimi kariyerindeki ilk yurtdışına çıkışı olacak ve 30 yaşında olan, Belçika Milli Takımı geçmişi de olan biri için bu dikkat çekici bir veri. Belçika'nın kağıt üzerinde en büyük iki takımında da top koşturmuş olan de Sutter'in en azından deneyimi hakkında söz düşmez, hatta selefi Fernandao'dan da daha deneyimli olduğu açık. Tarz olarak da benzer tipte bir santrfor arayan Bursaspor de Sutter ile aradığını net olarak buldu diyebilirim.

Nerede parladı?
 
Cercle Brugge döneminde ilk parlamasını yaptı de Sutter. Orada bir diz sakatlığı geçirdi, kariyeri frenlendi biraz ve 6-7 ay gibi bir süre oynamadı. Döndükten sonra bir sezonu Cercle'de tamamlayıp oradan da Anderlecht'e geçiş yaptı. Ama istediğini bir türlü elde edemedi orada. Lukaku, Mati Suarez ve Mbokani gibi engellerle karşılaştı santrfor pozisyonunda. Sonunda da (Mbokani ile aynı dönem) kulüpten ayrıldı ve 2 milyon Euro'luk bir değer karşısında Brugge yolunu tuttu. Orada da Michel Preud'homme döneminde kendini bularak mevcut Tom de Sutter oldu.
 
Bursaspor'da faydalı olur mu?

Bu ligin belli başlı istekleri vardır santrforlardan. O isteklere uyan santrforun başarısız olması imkansızdır. Belli bir boy ve cüssenin yanına kuvvet ve hareketlilik eklediğinizde stoperlerin olası tüm avantajlarını kapatmış ve hakimiyet kurmuş oluyorsunuz. Ofansif odaklı, iyi kenar ortalarıyla çalışan bir takımdaysanız santrfor olarak kendinizi kanıtlamak için fazlasıyla imkan yakalarsınız. Fernandao bunu başardı Bursaspor döneminde. Tom de Sutter de profil olarak DOĞRU transferdir. Başarı dozajı ise biraz teknik adamının oynatacağı futbolla birlikte şekillenecek.
Tom de Sutter fiziksel olarak tam bir hedef santrfor profiline uysa da özellikle hareketliliği ve ceza sahasına çıkma adediyle Fernandao ile ortak özellikler taşıyan bir santrfor. Fernandao'nun aksine altyapı eğitimini yüksek düzeyde almış olması ve iyi bir futbol temeli taşıyor olması bir artısı. Sırtı dönük oyunu mevcut ve defansif olarak da ihtiyaca uyum sağlar. Bu yaşına kadar arka planda kalmış olması gerek sağlık durumu gerek ise daha yetenekli oyuncuların tercih edilmiş olması sebebiyle şanssızlık ya da defo olarak görülebilir. Ancak Bursaspor iyi bir santrfor transfer etti. Brugge'ün geçtiğimiz sezonki Avrupa oyununa bakacak olursak kontratak takımına evrilen düzende de orta saha çabuk geçilip iyi yanaşıldığında katkı verebilecek bir isim. Ve her kenar ortasına muhakkak bir ayak ya da kafa sokmaya çalışacaktır, sezgileriyle hareket eden bir santrfor. Çok inceci, yetenekli değildir ama ligin korakor oyununa uyum sağlayabilir, sağlamalı. O nitelikler kendisinde mevcut. İlk Belçika dışı deneyimi olacak de Sutter'in. Başarısında direkt etki Ertuğrul Sağlam'da olacak. İyi bir santrfora sahip ve top artık onda.
Oğuzhan Oğuz

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)