comScore

Burhan Felek Atletizm pisti yenilendi

07 Şubat 2020, Cuma 12:25
Burhan Felek Atletizm pisti yenilendi

Burhan Felek Atletizm Stadı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla yeniden açılacak.

FutbolArena - Birçok şampiyon sporcunun yetiştiği Burhan Felek Atletizm Stadı cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılıyor.

Burhan Felek atletizm stadı 2425 kişilik tribün kapasiteli, 8 kulvarlı, 5 kulvarlı ısınma alanı, 7000 metrekare çim alana sahip toplamda 25.000 metrekare alanda Uluslararası Atletizm Federasyonu (İAF)standartlarına uygun olarak yapılmıştır.
Uluslararası yarışlara uygun, atletizm, uzun atlama, sırıkla atlama, engelli atlama, cirit, çekiç, disk ve gülle atma gibi branşlarda yarışların yapılabileceği son teknoloji scorboard ve  Foto finish (skor-sonuç) gibi üst düzey elektronik ekipmanlar ile donatılmıştır.

Burhan Felek Atletizm Sahası sporcular için halter, fitness ve kondisyon salonlarının yanında engelli atletizm sporcuları içinde salon ve rehabilitasyon merkezine dönüştürülmüştür.  Ayrıca tesise 1800 metrekare kapalı atletizm pisti yapılarak soğuk ve yağışlı havalarda sporcular antrenman olanağına kavuşturulmuştur.  Tesis içerisine Sporcu sağlığı ve gelişimi için sağlık odası, sauna ve masaj odaları oluşturulmuştur.

Ayrıca; Antrenör ve hakem odaları, toplantı ve eğitim odaları ile tam teşekküllü bir tesis haline getirilen Burhan Felek atletizm stadı tesis içerisinde yapılan bireysel antrenman salonları ve gençlik üniteleri ile de gençlerin en gözde mekânı haline getirilmiştir.

Bu kapsamda;

Tesis içerisine;
268 m² Karate Salonu,
200 m² Taekwondo Salonu,
236 m² Judo Salonu,
232 m² Temel Cimnastik Salonu,
80 metre kare Pilates, step ve aerobik salonu,
264 metrekare masa tenisi  salonu
120 metrekare bilardo, langırt ve dart  Salonu.
130 metrekare sporcuların dinlenme arasında çay ve kahve içerken kitap okuyabileceği KİTAP-KAHVE SALONU ve Geleneksel çocuk oyunları ve zekâ oyun alanları oluşturulmuştur.

Açık ve kapalı otoparklar ile yeşil alanlarda düşünülmüş ve vatandaşın hizmetine sunulmuştur.

Burhan Felek Spor Kompleksi Ekrem Koçak Atletizm Pisti

- 1980'lerin sonunda atletizmde kullanılmaya başlayan tesis, 1993 yılında modernize edilerek hizmetine sunuldu. Ertesi yıl ilk büyük organizasyon olarak Avrupa Milletler Kupası 2. Grup yarışmaları düzenlendi.

- İstanbul'un en merkezi noktalarından Üsküdar'da bulunan tesis, 2012 yılında yenilenmek üzere geçici olarak hizmete kapatılana kadar bir çok önemli organizasyona ev sahipliği yaptı.

- Türk atletizminin unutulmaz isimlerinden 1955 Akdeniz Oyunları Şampiyonu Ekrem Koçak'ın ismini taşıyan pistte her yıl yaklaşık 25 ulusal/uluslararası yarışma gerçekleşti. Aralarında Avrupa Kupası, Avrupa Kulüpler Şampiyonası, Balkan Şampiyonası, Cezmi Or Kupası, Türkiye Şampiyonası ve Türkiye Atletizm Ligi olmak üzere 19 yılda 500'e yakın ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptı.

Burhan Felek Spor Kompleksi Ekrem Koçak Pisti'nde yapılan başlıca önemli organizasyonlar:

1990 Balkan Atletizm Şampiyonası
1992 Balkan U20 Atletizm Şampiyonası
1993 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası B Grubu
1993 Türkiye-İskoçya-Galler-İsrail Dörtlü Atletizm Maçı
1994 Avrupa Milletler Kupası (Bruno Zauli) 2. Grup Yarışmaları
1996 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası A Grubu
1998 Balkan U20 Atletizm Şampiyonası
1999 Balkan Atletizm Şampiyonası
2002 Balkan U20 Atletizm Şampiyonası

- Federasyon Başkanlığı da yapmış olan Milli Atletlerimiz, Fatih Çintimar, Mehmet Terzi, Mehmet Yurdadön ve Semra Aksu bu pistte antrenman yaparak ülkemizi dünyada temsil etti. Atletizm tarihine adını yazdırmış birçok sporcu bu pistte antrenman yaptı.

Burhan Felek Spor Kompleksi Ekrem Koçak Pisti'nde yaklaşık 120 civarında Türkiye Atletizm Rekoru kırılmış olup 2000 yılında Mesut Yavaş'ın 8.08 derecelik Uzun Atlama Rekoru 20 yıldır kırılamadı.

• Günümüzde Atletizm
• Türkiye Atletizm Federasyonu'nun Çocuk Atletizmi projesiyle son beş yılda 5-14 yaş grubunda 100 binin üzerinde çocuğa ulaşıldı.

• Erzincan, Ağrı ve Van'da başlatılan yetenek ve ölçüm taramaları ile tüm Türkiye'de 100 bin  çocuğun test ve ölçümlerinin yapılması hedeflenmiştir.

• Atletizmin zirvesi olan Dünya Atletizm Şampiyonası'nda tarihteki ilk kez şampiyon çıkardık; Ramil Guliyev 2017'de 200 metre dünya şampiyonu oldu.

• U18, U20 ve U20 Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ilklere imza atarak tarihin en başarılı altyapı şampiyona sonuçlarını elde ettik.

• 2016 yılında Avrupa Kros Şampiyonası tarihinde ilk kez takım halinde madalya sıralamasının zirvesine çıktık.

• Son beş yılda Türk atletizminde performans gelişimi açısından en parlak dönem yaşanırken, toplam 559 rekor kırıldı.

• Atletizmin ülkemizde gelişmesi ve alt yapıda yaygınlaşması amacı ile eğlenceli çocuk atletizmi etkinlikleri Atletizm Federasyon tarafından düzenlenmektedir. planlanmaktadır. Birçok Türkiye rekoru son 5 yıl içerisinde yenilenmiş, 36 yıllık rekorlar kırılmıştır.

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!